Gündem Haberleri

  Bağış'tan ABD'ye son gün uyarısı

  A.A.
  10.10.2007 - 08:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren yasa teklifinin ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesinin Türkiye ile ABD arasındaki askeri işbirliğini tehlikeye atacağını söyledi.

  Beraberindeki TBMM heyetiyle birlikte, ABD Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Amerikan Kongresi'nde temaslarda bulunan Bağış, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, Irak'taki ABD askerlerinin ihtiyaçlarının büyük bir kısmının Türkiye'deki İncirlik hava üssünden karşılandığını hatırlatarak, binlerce Türk kamyon sürücüsü, inşaat işçisi, mühendis ve mütteahhidin, ABD'nin Irak'taki çabasına destek vermek için hayatlarını tehlikeye attıklarına işaret etti.

  Bağış sözlerine şöyle devam etti:
  “Bu yasa teklifi, ABD askerlerini tehlikeye atar. Size sağladığımız şu anki işbirliğini ileriye götüremeyiz. Eğer müttefiklerimiz bize, işlemediğimiz şuçlarla hakaret ediyorsa, biz bu çabanın yararlarını sorgulamaya başlarız”.
  Verdiği demeçte, Irak'tan Türkiye'ye sızarak silahlı saldırılarda bulunan terör örgütü konusuna da değinen Bağış, Washington yönetiminden, Irak'taki Kürt bölgesi liderlerine, bölgede barınan terör örgütü mensuplarını Türkiye'ye iade etmeleri yönünde baskı yapması gerektiğini söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı