« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bağış'tan 2012 açılımı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “(2010 Kültür Başkenti) olan İstanbul'un 2012'de spor başkenti olmasından büyük mutluluk duyuyor, bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Egemen Bağış, Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları'nda Artistik Patinaj Buz Dansı Serbest Klasman'da gümüş madalya kazanan Alisa Agafonova ve Alper Uçar çiftini Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Ortaköy Ofisi'nde kabul etti.

Bağış, kabulde yaptığı konuşmada, iki değerli sporcuyu ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Alisa Agafonova ve Alper Uçar'ın Türkiye'yi artistik patinajda en iyi şekilde temsil ettiğini kaydeden Bağış, iki sporcunun, Erzurum 2011 Universiade Kış Oyunları Organizasyonu'nda, Türkiye kış sporları tarihinin ilk gümüş madalyasını kazanarak, övünç kaynağı olduklarını vurguladı.

Sporcuların estetik ve zarafetin birleştiği bir spor dalında bir ilki yaşattıklarını, bunun Türkiye'nin dünya arenasında daha doğru tanınması açısından önemli olduğunu ifade eden Bağış, şunları söyledi:

“Bu iki genç, dünya sporseverlerine gösterdiler ki Türk sporcuları, sadece geleneksel alanlarda değil, sporun tüm branşında başarılı oluyorlar. Biz spor etkinliklerini Avrupa ile aramızdaki ilişkiler açısından önemli bir platform olarak görüyoruz. Bu çerçevede, İstanbul'un 2012 Spor Başkenti olması çabalarını destekledik. 2010 Kültür Başkenti olan İstanbul'un 2012'de Spor Başkenti olmasından büyük mutluluk duyuyor, bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Bakan Bağış, sporun insanlar arasındaki engelleri kaldırdığını, insanların birbirlerini tanımalarına fırsat tanıdığını, ön yargısız yeni köprüler kurduğunu aktardı.

Sporun, ırkçılığın, ayrımcılığın ve hoşgörüsüzlüğün de panzehiri olduğunu vurgulayan Bakan Bağış, şöyle konuştu:

“Spor, insanları zararlı alışkanlıklardan olduğu gibi, zararlı düşüncelerden de kurtarıyor. Ülkemizin elde ettiği bu başarılarla birlikte, Avrupa'da zararlı düşüncelere hapsolmuş zihniyetler kendiliğinden arınacaktır diye umuyoruz. Elbette patencilerimizin başarılarının bununla sınırlı kalmayacağına ve 2014 Avrupa Şampiyonası'nda madalyayla evlerine döneceklerine inanıyoruz. Sporcularımızdaki azim, Hükümet olarak bizde de var. Biz de tüm kararlılığımız ve inancımızla AB'ye üyelik hedefi yolunda ilerliyoruz. 2014, aynı zamanda Türkiye'nin AB'ye tam üyelik için hazır olacağı tarihtir. Sizin başarılarınız bizim 2014 hedefimizde önemli bir kilometre taşı olacaktır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler