Ege Haberleri

  Bağışsız iş yok

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamu kuruluşlarından bedelsiz hizmet almak artık tarihe karıştı. Sağlık İl Müdürlüğü bağışı tarifeye bağlayarak yapılan tartışmalara noktayı koydu.

  EMNİYETTEN tapuya, adliyeden sağlığa her kamu kuruluşunda ödenek yetersizliği gerekçe gösterilerek bağış istenmesi kural haline gelirken, İl Sağlık Müdürlüğü'nde ‘‘hizmet bağışları’’ tarifeye bağlandı.

  Bir milyara ruhsat

  SAĞLIK Müdürlüğü görev alanına giren hususlarda vezne ücretlendirme listesi adı altında ilan edilen bağış tarifesinde en yüksek ücret 1 milyar lira ile 1. sınıf lokanta gibi gayri sıhhi müessese ruhsatına koyuldu.

  Takip 10 milyon

  HİZMETE göre değişen bağış tarifesinde özel hastane açılışı 500 milyon, özel ambulans ruhsatı 100 milyon, çalışma izin belgesi 75 milyon, baca gazı ölçümü 150 milyon, elden evrak takibi 10 milyon lira olarak belirlendi.

  Gönül rızasıyla

  VATANDAŞLARIN ‘‘haraç’’ olarak nitelediği bağışların gönül rızasıyla yapıldığını öne süren yetkililer, ‘‘Ambulansların yürümesi, sağlık ocaklarının hizmet verebilmesi için bağış toplamak zorundayız. Her hizmetin bir bedeli var’’ dedi.

  Almayıp da ne yapalım

  SAĞLIK Bakanlığı'nın bütçesinin yüzde 92'sinin maaşlara gittiğini, kalan yüzde 8'inin diğer harcamalar için kullanıldığını belirten yetkililer, ‘‘Sağlık ocaklarında hizmetler ücretsiz. Zorunlu harcamalarımız bulunuyor. Onları da bu bağışlardan karşılıyoruz’’ dedi.

  Tarifedeki rakamlar

  SAĞLIK İl Müdürlüğü'nün bağış tarifesindeki bazı rakamlar şöyle: Sürücü belgesi onayı 2 milyon, gümrük işlemleri 100 milyon, çalışma izin belgesi 75 milyon, sağlık sertifikası 100 milyon, dişhekimi muayene 50 milyon, emisyon izni 250 milyon. 6’da

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı