« Hürriyet.com.tr

Bağışla Gitsin

Birilerini bağışlamazsak, onlara bizi denetleme gücü vermiş oluruz. Olayın ardından uzun zaman geçmiş olsa bile, bu o kişilere bizi incitme fırsatı tanır. Ne tuhaftır ki, onlardan bu denli etkilendiğimizin bile farkında olmazlar.

Hürriyet Haber
X

İyi niyetle davranmış olabilirler ve biz o şekilde algılamamış olabiliriz. Birçok kişi davranışlarında iyi niyetlidir. Amaçları –acıdan kaçınmak ya da zevk almak- kendilerine dönüktür. Onları bağışlamayı reddetmemiz, bir şeyden yoksun bırakmamız gibi görünebilir. Oysa, bağışlamazsak kendimizi özgürlükten yoksun bırakıyoruz! Olumsuz duyguların batağına saplanırız ve bu durum, bağışlayana ve bu duygulardan kurtulana dek sürüp gider.

 

Kendimiz için en iyi şekilde davranmadığımız, pişman olduğumuz bir şeyi yaptığımız veya söylediğimiz için kendimizi bağışlamamıza benzer. “Seni (buraya adını yazın), şunun (buraya olayı yazın) için bağışlıyorum. Bundan kurtuluyorum.” Bu, benlik sevgisinin bir yansımasıdır. Bunu yaptığınızda, gelecekte farklı davranma arzunuzu kabul etmiş olursunuz.

 

Kabul Etmek

Bir şeyi kabul etmek onun varlığını onaylamaktır. Bir gerçeği kabul etmek, aksi halde onu bulandıracak kirlerden arındırmaktır. Kabul etmek önünüze beyaz bir sayfa açar. Ondan sonra, sorunu belirleyebilir ve çözüme odaklanabilirsiniz. Aslında her sorun, bir çözüm bulma fırsatı değil midir?

 

Başarısızlık yalnızca bir “olay”dır, “kişi” değil. Buna inanabiliyor musunuz? Kendinizi ve başkalarını “başarısızlık” için bağışlayabilir ve ardından başarıya ilerleyebilir misiniz? Geçmişte olanları unutmayın ve onlardan ders alın; ama geleceğinizi kendinizin belirlediği bilinci ve sorumluluğuyla yaşama gücünüzü koruyun.

 

Önce Kendinizi

Şu anda, neden birini bağışlamaya çalışmayasınız? Size zarar verdiğinihissettiğiniz birini düşünün ve bağışlayın. Gözünün içine baktığınız ve şöyle dediğinizi aklınızda canlandırın: “Seni (buraya adını yazın), şunun (buraya olayı yazın) için bağışlıyorum.” Kendinize, yine yalnız kendinizin verebileceği birçok değerli hediye verdiğiniz için bir iç rahatlaması hissedeceksiniz. Bunu tekrar tekrar yapın.

 

Bir bağışlama listesi yapmak yardımcı olabilir. Yukarıdaki tırnak içindeki ifadeyi yazın. Bunu bağışlamanız gereken herkese uygulayın. Teket teker, bağışlama kararınızı uyguladıkça acıdan kurtulduğunuzu ve huzurunuzun arttığını hissedin.Bunu onlara söyleyebilir ya da söylemeyebilirsiniz. Onların bağışlandıklarını bilmelerinden daha önemli olan, sizin yüreğinizdeki duygudur. Söylemeseniz bile, onlara yönelik tutumunuzdaki farkı duyumsayacaklardır. Unutmayın, bağışlama bir süreçtir ve değerli olan her şey gibi zaman alacaktır. Birilerini gerçek anlamda bağışladığınız her durumda kendinizi kutlayın.

 

Şimdi, kendinizi bağışlayabilir misiniz? Kendiniz için bir bağışlama listesi yapın. Geçmişinizin bazı anlarındaki durumunuzu gözünüzde canlandırabilir misiniz? İstediğiniz şekilde davranmadığınız durumlar oldu mu? Bu, belki de, bir ilkeyi ya da değeri savunmayı başaramadığınız bir zamandı. Belki kızgın bir zamanınızda, incinebilir durumda olan bir insana saldırdınız. Bu yanlış için kendinizi bağışlayın. Belki değiştirmek istediğiniz bir alışkanlığınızdır bu. Gerçeği dürüstçe kabul etmeye dayanan bağışlama, sizi pişmanlık ve suçlamadan kurtarır.

 

 Jay RIFENBARY, Mazeret Yok

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın en ucuz tatil yerleri
GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hasankeyf'te 11 bin 500 yıllık yerleşim yeri bulundu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tepeden bakıldığında plaj gibi görünen havuz
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medyada en popüler 7 yurt dışı tatil noktası