Eğitim Haberleri

  Bağış miktarı duyurusu okul camına asıldı

  Zafer TOKUŞ- Hakan TURHAN/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  01.07.2007 - 12:49 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın her yıl okullarda kayıt sırasında zorunlu bağış alınmayacağı yönündeki açıklamalarına karşın, Adapazarı'nda Mehmet Akif Ersoy ilkögretim Okulu yöneticileri, kayıtlarda alınacak bağış miktarını 40 YTL olarak belirleyip duyuruyu okul camına astı.

  Adapazarı Hızırtepe Mahallesi'nde bulunan bin 500 örgencinin eğitim gördüğü Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'na kayıtların ne zaman yapılacağını öğrenmeye giden veliler, okulun camında kayıt işlerleriyle ilgili duyuruların arasında, ‘Okul aile birliği kararı ile bağış miktarı 40 YTL’ yazısı ile de karşılaştı. Bu duyuru ile Adapazarı'nda bir okul ilk kez kayıtlarda alınacak bağış miktarını resmen açıklamış oldu. Bu yıl İlköğretim 1'inci sınıflara 250 öğrenci alınacağından, 40 YTL bağışlarla okulun en az 10 bin YTL gelir elde edeceği hesaplandı.

  MÜDÜR: OKUL AİLE BİRLİĞİ ASMIŞ

  Okula 2.5 ay önce atanan Müdür Murat Demir ise, okul camına asılan bağış yazısının kendileriyle ilgisi olmadığını belirterek, “Okul aile birliği tarafından bu bağış miktarı belirlenmiş. Bunun zorla alınması veya bağış yapılmadan kayıt yapılmaması sözkonusu olamaz. Alınan bağışlar da sadece okul aile birliğinin hesabına yatırılacak” dedi.

  Okul Müdürü Murat Demir gazetecilerin fotoğraf çekmesinden sonra bağış yazısını kaldırttı. Okul aile Birliği Başkanı Hacer Aktaş’a ise ulaşılamazken, Sakarya Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı konunun kendisine bildirilmesi üzerine, “İlk defa sizden duyuyorum. Böyle bir şey olamaz. inceletecegim” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı