Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağış: Lanetli yapı şirazesinden çıktı

  Hürriyet Haber
  21.08.2012 - 15:19 | Son Güncelleme: 21.08.2012 - 15:19

  AB Bakanı Egemen Bağış, Gaziantep'teki bombalı saldırıda 9 kişinin yaşamını yitirmesi ve Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 1'i korucu 9'u asker 10 güvenlik mensubunun şehit olmasıyla ilgili olarak ''Bu lanetli yapı şirazesinden çıkmıştır'' dedi.

  hurriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Bağış, şunları söyledi:

  Ne yazık ki son dönemde Türkiye’de baharın dirilişini, güneşin yükselişini gölgelemek, aydınlık geleceğimizi karartmak için terör örgütünün büyük bir çaba içerisinde olduğunu görüyoruz.

  İşte bu lanetli yapının bayram sevincimize gölge düşürmek için yaptığı son eylem Gazientep’te milletçe yüreklerimizi dağladı. Hem Antep’te, hem de Uludere’de kaybettiğimiz canlarımızı, o kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Milletçe başımız sağolsun.

  Bu lanetli yapı, masum sivillere, bayram ziyaretine gidip büyüklerinin elini öpme heyecanı yaşayan küçücük yavrularımızın canına kast edecek kadar şirazesinden çıkmıştır.

  Ama Gaziantep halkının sağduyusu, milletimizin feraseti bu oyunu her zamanki gibi bozmuştur, bozacaktır. Bu fitne tohumu bizim topraklarımızda asla yeşermeyecektir.

  Bunu anlayamayacak muhakemeden ve akıldan yoksun olanlar Antep’in GAZİ ünvanını nasıl aldığına iyi baksın. Gaziantep’in İstiklal Savaşımızdaki o kahraman mücadelesine baksın. Tek başına Gaziantep’in “Gazi” ünvanı bile bu topraklarda hiçbir fitne tohumunun yeşeremeyeceğinin ispatıdır. Gaziantep kahramanlar ve yiğitler şehridir. Gaziantep, Şehit Kamil’in, Şahin Bey’in şehridir.

  Kuva-yı Milliye Komutanı Özdemir Bey’in düşmanlara: “Sizin bayrağınızın altına girecek hiçbir Türk düşünemiyorum. Antep halkı ya ölmeyi ya da vatanını kurtarmayı kendisine bir düstur olarak kabul etmiştir.” dediği yer Gaziantep’tir.

  Mustafa Kemal’in “Her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilir.” sözü de bu canilerin kulaklarına küpe olsun. İşte Gaziantep böyle kahraman bir miras üzerinde bugün kardeşliğine her zamankinden daha çok sahip çıkmıştır, sahip çıkacaktır.

  Eli kanlı terör örgütü bizim kardeşliğimize zarar veremeyecek. Şehit Kamil’in, Şahin Bey’in emanetinden aldığımız güçle bu tuzağa düşmeyeceğiz. Selahattin Eyyubi’nin torunları olarak bu hain oyuna geçit vermeyeceğiz. Selahattin Eyyubi’nin torunları olarak bu tuzağa düşmeyeceğiz. En büyük düşmanı Kral Richard bile Şark’ın büyük komutanı, Kudüs’ün Fatihi Selahaddin Eyyubi için “Ben Selahaddin’den insanlık öğrendim” demişti. İnsanlıktan nasibini alamamış olanlar için bile bu söz tarihi bir derstir.
  Ne olursa olsun kardeşliğimizden taviz vermeyecek, bu lanetli yapıyı ülkemiz topraklarından def edeceğiz.

  Terörle mücadelede ne askeri mücadelemizden vazgeçeriz, ne de terör bataklığını kurutacak demokratik duruşumuzdan, temel hak ve özgürlüklerden yana kararlı siyasetimizden taviz veririz.
  Cesaretse herkesten daha cesuruz… Kararlılıksa herkesten daha kararlıyız… Vatanperverlikse, herkesten daha vatanperveriz… Özgürlükse herkesten daha özgürlükçüyüz…
   
  Bu hain örgütün Kürt kökenli kardeşlerimizi, onların değerlerini temsil etmesi de söz konusu değildir, asla da olamaz. Kürt halkının da en büyük düşmanı PKK’dır.

  Terör bizim birlik ve beraberliğimize, bizim kardeşliğimize mağlup olmaya mahkûmdur. İşte Uludere’de askeri personelimizi taşıyan minibüs kaza yaptığında onların yardımına ilk koşan bölgedeki Kürt kardeşlerimizdi.Türkiye bütün meseleleri gibi terör meselesinin de üstesinden gelecek kudrete sahiptir.
  Terör de terörden beslenenler de bu ülkede yaşamlarını sürdürecek oksijen bulamayacaklardır.

  Şu da bilinmelidir ki Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası etkinliğini kırmak için terör örgütünü taşeron olarak kullanmaya yeltenenler boşuna uğraşırlar. Türkiye’nin vicdanlardan, adalet ve hakkaniyetten yana yükselen sesini hiçbir güç, hiçbir çaba, hiçbir lanetli el başaramayacaktır. Türkiye’nin bölgesel ve küresel ölçekte artan etkinliğini hiçbir güç zayıflatamaz. Türkiye’nin bölge halklarından gördüğü teveccühü, Türkiye’ye duyulan muhabbeti hiçbir fitne fücur çabası azaltamaz.

  Türkiye bu birlik ve beraberlik ekseninde, istikrar ve güvenini zedelemeden muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlemeye devam edecektir.
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı