Dünya Haberleri

  Bağış: Kaybedilen güvendir

  A.A.
  11.10.2007 - 21:12 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyen TBMM heyeti üyesi Egemen Bağış, “Bundan sonra da çabalarımız sürecek. Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelmemesine çalışacağız” dedi.

  ABD Başkanı George W. Bush ve yönetimindeki diğer yetkililerin, tasarının geçmemesi yönünde büyük çaba sarfetmesini takdir ettiğini belirten Bağış, “Türk milleti üzülmüştür, kalbi kırılmıştır. Bunu tedavi etmek kolay değildir” diye konuştu. Bağış, özellikle tasarının geçmesinden sonra ABD'nin, terör örgütü PKK konusundaki tutumunun yakından izleneceğini kaydetti.

  Daha önce benzer tasarılarda Türkiye'nin tezlerine destek verecek biçimde oy kullanan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Başkanı Tom Lantos'un, beklentilerin tersine tasarıya bu kez “evet” oyu vermesine ilişkin görüşü sorulan Bağış, “Demek ki Lantos'un tarih bilgisi, dönem dönem değişiyormuş” dedi.

  Bağış, Ermeniler'in nihai amacının sorulması üzerine, tasarının oylanmasından önce görüştüğü bir kongre üyesinin, “Ben bu tasarıya (evet) vereceğim. Bush yönetimi, bizi bu savaşa (Irak) soktuğu için cezasını çeksin. Türk hükümeti sert tepki vermeli” sözlerini aktardı ve tasarının kongredeki oylamasını, “ABD'nin bir iç siyaset oyunu” olarak gördüğünü kaydetti.

  TBMM heyetindeki MHP Milletvekili Gündüz Aktan da Lantos'un tutumuna ilişkin, “ABD demokrasisi buysa, demokrasiyi bu kadar yüceltmemek lazım” diye konuştu.

  CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ da, bu tasarının ABD'de kabul edilmesinin, başka ülkelere göre daha ciddi sonuçları olacağına işaret etti. Elekdağ, “Başka ülkeler var, bu konuda tasarı geçirmeyi bekleyen. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Şu ana kadar tanıyan ülkelerin sayısı 18. Bu rakam 36 olur, 40 olur” dedi.

  Ermeni lobisinin bu sorunu “kabul edilmiş bir tarihsel gerçek” durumuna getirmeye çalıştığına işaret eden Elekdağ, “Halbuki bu meselenin tarihi gerçek olarak kabul edilmesi için uluslararası mahkeme kararı lazım” diye konuştu.

  Elekdağ, “Maalesef bu konu, ABD hükümetinin zayıf olduğu bir döneme denk geldi. (Washington'da en iyi lobici yönetimdir) derler” dedi. Elekdağ, kongre komitesindeki milletvekillerinin hiçbirinin, Türkiye lehine karar verenler dahil olmak üzere, bu sorunun “tartışmalı bir mesele” olduğuna değinmediğine işaret etti. Elekdağ, bu çerçevede ABD Temsilciler Meclisi'nin, entelektüel bir yaklaşım getiremediğini söyledi. Oturumda, BM soykırımın önlenmesi sözleşmesine atıfta bulunulmasına karşın, komite üyelerinin bu sözleşmeyi okumadıklarının anlaşıldığını belirten Elekdağ, “Buna komite başkanı da dahil” dedi. Elekdağ, bu sözleşmeye göre “soykırım” suçlaması için yetkili mahkemenin kararının gerektiğini kaydetti.

  Elekdağ, Bağış'ın sözlerine katıldığını vurgulayarak, “Türkiye mevzi kaybetti ama asıl kaybeden Ermenistan oldu. Türkiye, Ermenistan'ın bütün karalayıcı kampanyalarına rağmen müsamaha gösteriyor. Bugün Türkiye'de 70 bin kaçak Ermeni işçi var. Türkiye'nin bu politikaları gözden geçirmesi lazım” dedi. Türkiye'nin ABD'yi tehdit etmesinin sözkonusu olmadığını belirten Elekdağ, “Ancak olanlar Türkiye'de, TBMM'de değerlendirilecektir. Bu mesele, partilerüstü bir konudur” diye konuştu.

  Gündüz Aktan da, Türkiye lehine komitede oy kullanan 21 milletvekilinin bile, aslında “soykırım” gerçekleşmiş gibi konuşmasının kendisini üzdüğünü ifade etti ve, “Bu, bizim açımızdan kabul edilemez. Bu 21 oyun da değeri kalkmıştır” dedi. Tasarıda ciddi maddi hatalar bulunduğunu, ancak kongre üyelerinin hiçbirinin, önlerine “gerçek” diye sunulan maddeleri inceleme zahmetine katlanmadığını belirten Aktan, “Şimdi Türkiye'den çok ciddi karşılık bekliyorlar. Hatta Türkiye ağzını açmadan, neler yapabileceğini sayıyorlar” dedi. “Devlet ciddiyeti” açısından bir tepki göstermek gerektiğini belirten Aktan, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda da geçmesi durumunda “hukuki ihtilaf” çıkmış olacağına işaret etti.

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da, 15 gün önce tasarıya çok büyük sayıda kongre üyesinin desteği olmasına karşın, Türkiye'nin gösterdiği olağanüstü çaba sayesinde, 21'e karşı 27 gibi az bir farkla tasarının geçtiğine işaret etti. Şensoy, “Bu, üzüntümüzü azaltmıyor tabii. Bağlayıcılığı olmayan, hukuki bir sonuç yaratmayacak bir metin sözkonusu. Neticeyle Türk halkını rencide edecek birşeyin geçmesi büyük hayalkırıklığı ve üzüntü yarattı” diye konuştu.

  DÜŞÜNCE KURULUŞUNDAKİ TOPLANTI

  TBMM heyetinin üyeleri, Amerikan düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'ta da, tasarının ardından ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. Egemen Bağış, kimilerinin, “Ankara bunu 2 günde unutur” demelerine karşın, bir karşılık verileceğini vurguladı.
  Bağış, “Ne yapılacağına Ankara'da karar verilecek. Eğer Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçerse muhakkak bir karşılığı olacak” dedi.

  Şükrü Elekdağ da, ABD'nin izlediği politikalar yüzünden kendisini Türk seçmeninin gözünde, “PKK'yı destekler” bir konuma düşürdüğünü ve Türk halkının, “ABD'nin gizli bir gündemi” olduğuna inandığını söyledi.

  Toplantıların ardından TBMM heyeti Washington'dan ayrıldı. Heyetin, New York üzerinden Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı