Dünya Haberleri

  Bağış: Dök içini Carl

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 15:11 | Son Güncelleme:

  “Dök içini Carl. Neymiş bu bir şeyler açıkça söyle.” Bu sözler Baş müzakereci Egemen Bağış’a ait.

    

   

  Zeynep Gürcanlı Brüksel'den
  bildiriyor

  Brüksel’deyiz. AB Konsey binasında, Türkiye’nin çevre faslını açtığı müzakerelerden hemen sonraki basın toplantısı. Kürsüde Türkiye’den üç bakan; Bağış, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Çevre Bakanı Eroğlu var.      

   

  AB’yi ise İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve AB Komiseri Olli Rehn temsil ediyor.

   

  Carl Bildt’e soru geliyor. Türkiye’nin üyeliği ne zaman olur?

   

  Bildt, söze Avrupa Parlamentosu’nda yapılan Türkiye oturumunu anlatarak başladı. “Oturum çok iyi geçti” dedi. Ancak ekledi “Türkiye’nin üyeliğine destekleyenler de var, karşı olanlar da var. Kimileri Türkiye için şöyle diyor  ‘Çok büyük, çok zor ve çok bir şey’

   

  Bildt, bu “bir şey” kelimesinden önce hafif bir duraksama yaşadı. Masada oturan Baş müzakereci Bağış derhal müdahale etti. Bildt’e döndü “Söyle Carl söyle, neymiş bu bir şey”


  Bildt, sadece gülümsedi yanıt vermedi. Ama toplantıda olan tüm Türk heyetinin aklından AB’deki bazı liderlerin daha önce öne sürdüğü “kültürel farklılıklar” bahanesi geçti.

   

  “Kültürel farklılıklar” bir şekilde basın toplantısının diğer aşamalarında da kendisini gösterdi.

   

  Mesela AB’nin Batı Balkan ülkelerine son vize muafiyeti kararından bahsedilirken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu Sırbistan Karadağ ve Makedonya’ya tanınan vize muafiyetinin iyi olduğunu söyledi ancak hemen ardından ekledi: “Benzer bir uygulamayı hem Türkiye için hem de Bosna ve Arnavutluk için de yapmak gerekir”.

   

  İşte bu kültürel farklılıklarda tam bu noktada ortaya çıkıyor. Bu üç ülkenin üçünün de nüfusunun büyük bir bölümünü Müslümanlar oluşturuyor. Vize muafiyeti sağlanan Batı Balkan ülkeleri ise nüfusunun çoğunluğu Hristiyan olan ülkeler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı