Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağış: "Bıçak kemiğe dayandı"

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  01 Şubat 2011 - 10:53Son Güncelleme : 01 Şubat 2011 - 10:53

  Ve sonunda bu da oldu; Türkiye’deki dizi tartışmaları Avrupa Birliği’ne kadar ulaştı.

  Avrupa Parlamentosu’nda bir milletvekili, Türkiye’de çok tartışılan Muhteşem Yüzyıl dizisi konusunu gündeme taşıdı.

  Konuyu, biraz da kızgınlıkla anlatan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış.

  Bağış, dün akşam Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile yemekte, geçen hafta Brüksel’e yaptığı ziyaretten bahsetti. Avrupa Parlamentosu’nda görüşülecek Türkiye raporunu anlattı ve;
  “Biliyorsunuz Türkiye raporuna 300’e yakın önerge verildi. Bir milletvekili, ancak hangi ülkeden olduğunu hatırlamıyorum, şu Türkiye’de çok tartışılan dizi hakkında bile önerge vermiş.”

  Avrupalı Parlamenterin derdi, dizinin yasaklanması değil. Aksine, RTÜK’ün Muhteşem Yüzyıl hakkındaki kararına dayanarak, hükümetin “bir diziyi  bile yasaklama yoluna gittiğini” öne sürmüş, bunun ifade özgürlüğünün kısıtlanması konusunda Türkiye raporuna konulmasını istemiş.

  “Hemen Türkiye raportörüne  RTÜK kararının tam bir tercümesini verdik” dedi Bağış ve ekledi; “Okuyunca herhangi bir yasaklama olmadığını gördü, bize hak verdi. Bu durum, pireyi deve yapan zihniyetin Avrupa’daki yansımasıdır”.

  “AĞRIMA GİDİYOR...”

  AB’nin, üyelik müzakereleri yaptığı, Gümrük Birliği uyguladığı Türkiye’nin vatandaşlarına hala vize uygulaması ise Egemen Bağış’ın en büyük üzüntü konularından.

  Bakan’ın bu konudaki yorumları çarpıcı;
  “sahip ülkesi" diyerek, şunları söyledi:
  "Türkiye bunu hak etmiyor. Eğer Paraguay, Uruguay'ın vatandaşlarının vizesiz gittiği Schengen bölgesine vize almak benim ağrıma gidiyor. Moldova ile vize muafiyet müzakerelerine başlamış olan AB'nin bizimle buna başlamaması benim ağrıma gidiyor."

  “BIÇAK KEMİĞE DAYANDI...”

  Türkiye’nin üyelik müzakerelerine başlamak için bile 45 yıl bekletildiğini hatırlatan Bağış, Eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın AB üyelik süreci ile ilgili o ünlü sözünü hatırlattı;
  “Rahmetli Özal, süreçle ilgili haklı bir öngörüde bulunarak, bunun uzun ince bir yol olduğunu ve Türkiye'yi bezdirmeye çalışanlar olacağını söylemişti” dedi ve ekledi;
  “Adeta Rahmetli Özal'ın öngörüsünü haklı çıkaracak bir baskı ile karşı karşıyayız. O gün ile bugün arasındaki en büyük fark, 'bıçak kemiğe niye dayandı?' sorusuna da verilecek en iyi yanıt, biz o günün Türkiye'sini yönetmiyoruz, bugün çok farklı bir Türkiye var. O gün kişi başına düşen gelir 400 dolar, bugün 11 bin küsür dolar. O gün turizm geliri yıllık 9 milyon dolar, şimdi ise TUİK verilerine göre 21 milyar dolar, gerçek verilere göre ise en az 30 milyar dolardır. Böyle bir ülke böyle bir çifte standardı hak etmiyor."

  AB’DEN BEŞ TALEP

  Bağış, Türkiye’nin AB’den beklentilerini ise 5 başlık altında topladı;
  * Adil bir müzakere süreci istiyoruz;
  * Vizeler konusunda mevcut saçma zihniyetin son bulmasını istiyoruz;
  * Terörle mücadelede somut işbirliği istiyoruz;
  * Kıbrıs konusunun önüne bir engel olarak sürülmesinin son bulmasını istiyoruz;
  * AB zirvelerine liderlerimizin diğer aday ülkelerin liderleri ile birlikte davet edilmesini istiyoruz.

  Egemen Bağış sözlerini şöyle tamamladı;
  “Biz bu istekleri dile getirirken, fişi çekmekten, bıçağın kemiğe dayandığından ya da havlu atmaktan bahsederken AB'ye her şeyden evvel diyoruz ki; fişi çeken biz olmayacağız, havlu atan biz olmayacağız. Biz 1959'da çıktığımız yolda kararlıyız, devam ediyoruz."

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı