Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağış: Artık bıçak kemiğe dayandı

  A.A.
  04 Temmuz 2007 - 00:33Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 00:33

  ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen “Bağımsızlık Günü” resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Egemen Bağış, Türk-Amerikan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak Türk-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

  Türkiye ile ABD ilişkilerinin ne en iyi çağında, ne de en kötü çağında olduğunu vurgulayan Bağış, iki stratejik ortağın kendi çıkarlarını düşünerek hareket ettiklerini ve karşılıklı hassasiyetleri olduğunu dile getirdi.

  Türkiye'nin ABD ile Kore, Kosova, Irak, Afganistan ve Kıbrıs'ta ortak hareket ettiğini hatırlatan Bağış, ülkelerarası ticari ilişkilerin de 10 milyar doları aştığını kaydetti.

  Irak'ın toprak bütünlüğü ve kaynaklarının Irak halkına aidiyeti konularında Türkiye ve ABD'nin işbirliği içinde olduğunu kaydeden Bağış, “Ancak PKK terörü konusunda ABD ile istediğimiz kadar işbirliği yaptığımızı ben de iddia etmiyorum. Artık Türk milletinde bıçak kemiğe dayandı. Sayın başbakanımız da bu konuda gereken görüşmeleri yapıyor. Bu konuda müttefikimizden bir an evvel gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Bu, çok yerinde ve haklı bir beklentidir” diye konuştu.

  Türkiye'nin rotasının 1000 yıldır batıya dönük olduğunu vurgulayan Bağış, “Bu değişmeyecektir. Ancak kendi ulusal çıkarlarımızı korumak için gereken zamanda gereken şeyi yaparız, bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

  Türkiye'deki istikrardan rahatsız olan dış güçler bulunduğunu, terör örgütü PKK'nın güneydoğuda yitirdiği güvenini kazanmak için terör eylemlerine başvurduğunu belirten Bağış, bu konunun siyasete de alet edildiğini söyledi.

  Genel seçimler öncesi durumu değerlendiren Bağış, şöyle devam etti:

  “Bizim bazı değerlerimiz vardır ki bunlar kültürümüzdür, bayrağımızdır, Atatürk'ümüzdür, cumhuriyetimizdir, demokrasimizdir. Bunları hiçbir siyasetçi, seçime odaklanıp siyasete alet etmesin. Bunları siyasete alet edenleri Türk milleti 22 Temmuz günü cezalandıracaktır. Türk milleti, Türkiye üzerinde oynanan bütün oyunları ve senaryoları bozabilecek güçtedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı