Ege Haberleri

  Bağımsızlığın şartı teknoloji

  Burcu TANER, (DHA)
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  El aletleri sektörünün önde gelen firması İzeltaş, Türkiye’de Ar-Ge Merkezi kuran 103’ncü firma, Ege’de de bu belgeye sahip 6-7 şirkettenbiri oldu.

  TÜRKİYE’nin ilk el aletleri üreticisi İzmirli İzeltaş, Ar-Ge Merkezi’ni kurdu. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 5746 sayılı ‘Araştırma geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi’ hakkındaki kanun gereğince verilen belgeyle üretim kalitesini artırmayı, maliyetleri azaltmayı hedeflediklerini söyledi. Hükümetin zengin ile fakir ülkeler arasındaki makasın daralması için Ar-Ge konusunda adım attığını belirten Yorgancılar, “Dünya ortalamasına göre Türkiye Ar-Ge konusunda geride kaldı. En üst yöneticilerden şirketlere kadar herkes bu konunun önemini kabul etmeli. Ar-Ge merkezi olan şirket sayısı son derece az. Türkiye’nin dış pazarlarda rekabetçilik kazanması için bu sayının artmasını bekliyoruz” dedi.

  Teknoloji bağımsızlık

  Maliyetler aşağı çekilmediği sürece rekabetin imkansız olduğunu vurgulayan Yorgancılar, Ar-Ge çalışmalarının işlerin yolunda gittiği zamanlara ertelenmesinin yanlış olduğunu belirtti ve “Ar-Ge’nin zamanı yoktur. Ar-Ge çalışması ölçülebilir, izlenebilir, değerlendirilebilir olmalı. Yanlışa düşmemek için bu süreçler kayıt altına alınmalı. Öte yandan ancak kendi teknolojisini geliştiren ülkeler bağımsız olacaktır. Geleceği şekillendiren budur. Biz teknolojide dışa bağımlı olduğumuz sürece cari açık ve ara malı ithalatı artacaktır” diye konuştu.

  KOBİ’LERE DİKKAT

   Belgeyi alma süreçlerinde işin uzmanları tarafından denetlendiklerini aktaran Yorgancılar, bu destekten yararlanılması için en az 50 kişilik bir ekip istihdam etme zorunluluğu konusundaki soruları da yanıtladı. Yorgancılar, “Türkiye’deki KOBİ’lerin 20-30 kişiyle çalıştığını düşünürsek bu az bir miktar değil. Bu rakamlara ulaşmak KOBİ’ler için çok zor. Bundan küçük işletmelerin istifade edilebilmesi için yeniden yapılandırmaya gidilebilir” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı