Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Bağımsızlığı elde etmek zor"

  Hürriyet Haber
  26 Haziran 2017 - 11:54Son Güncelleme : 26 Haziran 2017 - 11:54

  CIA eski Başkanı David Petraeus, Avustralya basınına verdiği bir röportajında David Petraeus, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumla bağımsızlığın sonuçlanmasını amaçladığını ancak bağımsızlığı elde etmenin ekonomik gerekçeler nedeniyle zor olduğunu söyledi.

  Kuzey Irak merkezli Rûdaw'ın haberine göre David Petraeus, görevi sırasında yaptığı araştırmalarda, söz konusu bölgenin devlet olarak kendini ayakta tutması için, günlük 800 bin varil petrol ihraç etmesi gerektiğini belirterek, “Petrolün varilinin de en az 105 dolardan satışının yapılması gerekiyor” dedi.

  "BAĞDAT'TAN YARDIM ALMAK ZORUNDA"

  Petraeus, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti şu anda günlük 800 bin varili sorunsuz bir şekilde çıkartıyor. Bunun bir kısmı iç stokta ve varil fiyatıda 40-50 dolardır. Mevcut durumda gelirin yetersiz olmasından dolayı Erbil Bağdat’tan yardım almak zorundadır” ifadelerini kullandı.

  Eylül 2011 - Kasım 2012 tarihleri arasında CIA Başkanı olarak görev yapan David Petraeus, Irak Savaşı'nın başlangıcında 101. Hava İndirme Tümen Komutanlığı görevinde bulundu. Harekatın ikinci haftasında Dicle üzerindeki köprüleri uçarbirlik harekatlarıyla ele geçirdi. Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD'nin bölgedeki sorumlu komutanıydı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı