Gündem Haberleri

  Bağımsızları DYP ve ANAP'a danışacağım

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kabine listesini Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Demirel'e götürmeyi hedefleyen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçim öncesi Anayasa gereği bağımsız olması gereken 3 bakanı, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a danışacağını açıkladı.

  ULUĞBAY EKONOMİYE

  Bakanlar Kurulu listesi için kolları sıvayan Ecevit, dün FP Genel Başkanı Recai Kutan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Ecevit, tüm temasları öncesi ve sonrasında, Çiller'in Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'a bu görevin verilmemesi isteğinin yanısıra, bakanlık taleplerine ilişkin sorulara muhatap oldu.

  Ecevit, Çiller'in, Uluğbay'a itirazına ilişkin sorulara, ‘‘Çiller o konuyu açıklığa kavuşturdu. Sadece duyarlılığını ifade etti’’ karşılığını verdi. DSP Lideri, bu konuda dayatma olmadığını ve zaten bunu kabul etmeyeceklerini yineledi, ‘‘Bir sorun yok. Çiller ‘falan bakan şuraya gelmesin' gibi birşey söylemedi. Sadece Milli Eğitim'deki bazı atamalar için rahatsızlığını bildirdi’’ dedi. Ecevit, ‘‘Uluğbay'ın yeni hükümette Milli Eğitim Bakanı görevini koruyacak mı?’’ sorusuna ise ‘‘Henüz bakanlar kurulu listesini hazırlamadım’’ yanıtını vermekle yetindi. Buna karşılık DSP’de Uluğbay'ın, ekonomiden sorumlu devlet bakanlığına getirileceği haberleri yayıldı.

  Ecevit, yeni kabinede yer alacak bağımsız bakanların isimlendirilmesi konusunda, hükümete destek veren partilere danışacaklarını bildirdi.

  ÇİLLER VE YILMAZ’A SORACAK

  Ecevit, Çiller'in 3 bağımsız bakanın, kendi önerdiği isimler arasından atanmasını istediğine ilişkin haberleri anımsatılması üzerine, ‘‘Anayasa uyarınca bağımsız olması gereken isimler üzerinde birbirimize danışacağız. Yani Çiller'le, Yılmaz'la... Bu da bağımsızlığın güvence altına alınması bakımından en sağlıklı yoldur’’ dedi. Ecevit, bu konuda bir telkin de olmadığını belirtirken, ancak hükümeti destekleyen iki partinin görüşünü alacağını tekrarladı. Ecevit, 3 bakanın bürokratlar arasından seçilip seçilmeyeceği sorusu üzerine ‘‘O konuyu henüz ANAP ve DYP ile görüşmedik. Görüşbirliğine varmamızda yarar var’’ dedi.

  KUTAN'LA GÖRÜŞME

  Ecevit, FP Lideri Recai Kutan'la görüşmesinde hükümet kurma konusunda bilgi verirken, hükümetin ülkeyi seçime götürmek amacıyla kurulduğunu, süresi ve hükümet programının sınırlı olduğunu söyledi. Meclis'in yoğun çalışmasının zorluğuna dikkati çeken Ecevit, bütçe başta olmak üzere bazı yasaların çıkarılması gerektiğini tekrarladı. Bankalar sisteminde yapılması gereken değişiklik konusunda DYP ile olan anlaşmazlığı gidermeye çalıştıklarını Kutan'a anlatan Ecevit, sosyal güvenlik ve kamu çalışanları sendikası yasaları konusunda da destek istedi.

  Kutan'la 25 dakika

  Ecevit, FP Lideri Recai Kutan'la 25 dakika süren bir görüşme yaptı. Kutan, Ecevit'i son derece sıcak bir tavırla karşıladı. Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, dostça konuştuklarını, FP Lideri'nin kendine özgü nazik üslubuyla bazı sitemlerde bulunduğunu vurguladı. Ecevit, ‘‘Kutan siteminde haklı mıydı?’’ sorusuna ise yanıt vermedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı