KAYSERİ HABERLERİ

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk:

IHA
04.07.2015 - 10:41Son Güncelleme :

ERKİNBEĞ UYGURTÜRK, "İYİ Kİ TÜRKİYE VAR" DEDİ.

IHA

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, “Tayland’da 173 Uygur kardeşimizin Türkiye’ye getirilmesi çok büyük bir diplomatik başarıdır. Ne kadar minnet duysak azdır” dedi.
Doğu Türkistan’daki son durum hakkında bilgiler veren Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Çin’in Türk İslam kimliğini yok etme çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Uygurtürk, “Doğu Türkistan’da yaşanan zulüm bütün şiddetiyle devam ediyor. Kaşkar’da, Aksu’da meydana gelen olaylar hala sıcaklığını korurken Çin Hükümeti yeni aldığı kararlarla oradaki Türk Müslüman kimliğini yok etmek için elinden geleni yapıyor. Devlet memurlarının, öğrencilerin, 50 yaş altındaki insanların Ramazan’da oruç tutmalarını yasakladı. Öğle aralarında devlet memurlarına yemek dağıtarak yemeleri sağlanıyor. Sahur vaktinde evinde ışığı yananları fişleyerek ertesi gün evine polis baskınları düzenleniyor. Toplu halde teravih namazı kılmaları engelleniyor. Namaz kılmak için camiye gidenler teker teker gözaltına alınarak karakollarda ağır işkencelere maruz kalıyor. Kısacası şu ki Çinliler Doğu Türkistan’daki İslam kimliğini yok etmeye çalışıyorlar. Ama buradaki en üzücü nokta İslam işbirliği teşkilatının bu olaylar karşısında sessiz kalmasıdır. Dünya nüfusunun 3’te 1’ini teşkil eden Müslümanlar İslam İşbirliği Teşkilatı adı altında bir teşkilat kurmuşlar ama Doğu Türkistan’da İslam kimliği yok edilmek isteniyor. Ay yıldızlı bayrağımız oralarda engelleniyor. İslam’a ait ne kadar sembol varsa hepsi yasaklanıyor. İslam dünyası buna sessiz kalıyor, bu çok acı bir durumdur” şeklinde konuştu.
Tayland’da tutuklu bulunan 173 Uygur Türkü’nün Türkiye’ye getirilmesinden dolay duydukları sevinci ifade eden Uygurtürk, “Ama bunlara rağmen sevindirici olaylar da var. Tayland’da 173 tane Uygur kardeşimizin Türkiye’ye getirilmesi çok büyük bir diplomatik başarıdır. Daha önce Malezya’daki 850’ye yakın Uygur vatandaşımızın Türkiye’ye getirilmesi çok büyük bir başarıdır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne şükran ve minnet borçluyuz. Bize her zaman verdiği desteği gün geçtikçe artırarak devam ettiriyor. Devletin yanında vatandaşlarımız da bize çok büyük destek veriyor. Kayseri’ye yerleştirilen bu kardeşlerimize adeta seferber oldu Türk halkı. Biz Doğu Türkistanlılar olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve aziz Türk milletine ne kadar minnet duysak azdır. İyi ki biz Türkiye’de yaşıyoruz, iyi ki Doğu Türkistan davasını Türkiye’de yapıyoruz, iyi ki Türkiye var” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk: haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:22
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  18:59
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı