Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağdat'tan Ankara'ya kritik ziyaret

  Uğur ERGAN yazıyor
  29 Temmuz 2007 - 09:04Son Güncelleme : 29 Temmuz 2007 - 09:24

  AKP Hükümeti, ikinci dönem iktidarında dış politikada ağırlığı Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan PKK terörönünü önlemeye verecek. Bu kapsamda seçim sonrası hükümetin ilk yabancı konuğu da Irak Başbakanı Nuri El Maliki olacak.

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine daha önce Türkiye'ye gelmek isteyen, ancak seçim sürecinde olunduğu için ziyaretini ileri bir tarihe ertelemesi istenen Maliki'nin, 7 veya 8 Ağustos'ta gelmesi planlanıyor.

  Maliki'nin Ankara temaslarında Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan PKK terörüne karşı merkezi Irak yönetiminin alması gereken önlemler, ABD'nin yeni Irak Ordusu'na verdiği silahların PKK'nın eline geçmesi, PKK'nın Türkiye'deki terör eylemlerinde kullandığı patlayıcıların Irak'tan çıkarılmadan bulundukları yerde ele geçirilip imha edilmesi, Avusturya tarafından Irak'ın Erbil kentine gönderilen ve Kandil7deki intihar saldırısından kurtulduğu ileri sürülen "PKK'nın Avrupa kasası" Rıza Altun'un yakalanarak Türkiye'ye iadesi ile Kerkük sorunu önemli gündem maddelerini oluşturacak.

  Bilindiği gibi Amerikan silahlarının PKK'nın eline geçmesi nedeniyle Pentagon geniş çaplı soruşturma başlatırken, Türkiye, silahların Irak ordusundan ne şekilde örgütün eline geçtiğine dair Bağdat nezdinde de girişimde bulunmuştu. Türkiye aynı şekilde hakkında İnterpol tarafından yakalanma emri bulunan Altun'un yakalanıp iade edilmesini de resmen Irak'tan talep etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı