Dünya Haberleri

  Bağdat'ta yüz binlerce Şii İsrail'i lanetledi

  BAĞDAT (A.A)
  04.08.2006 - 15:11 | Son Güncelleme:

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta, İsrail'in saldırılarını kınamak için yüz binlerce Şii gösteri yaptı.

  Şii lideri Mukteda Sadr tarafından tertip edilen, bölgede şimdiye kadar yapılan Hizbullah'ın desteklendiği bu en büyük gösteride, ”İsrail'e ölüm”, “Amerika'ya ölüm” sloganları atıldı. Bağdat'ın en büyük Şii semti Sadr'da yapılan gösteri için ülkenin güneyinden Sadr yanlısı Şiiler de başkente akın etti. Ancak Sadr gösteriye katılmadı.

  Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah'a desteğin de ifade edildiği gösteriye katılanlar, “Allah Allah, Nasrallah'a zafer”, “Mehdi'nin Ordusu ve Hizbullah birdir” şeklinde sloganlar attılar.

  Sadr yandaşları gösteri yerine giden yollara Amerikan ve İsrail bayrakları çizdiler. Böylece göstericiler bayrakları çiğneyerek gösteri yerine gitmiş oldular. Irak televizyonu, Savunma Bakanlığının gösteriye izin verdiğini duyurdu.

  DİĞER GÖSTERİLER

  Bu arada, Asya ülkelerinde de İsrail'in saldırını kınayan gösteriler düzenlendi. Bangladeş'in başkenti Dakka'da cuma namazından sora bin kadar kişi gösteri yaptı. Gösteride “Kahrolsun İsrail”, “Müslümanları öldürmeye son verin” sloganları atıldı.

  Filipinler'de de onlarca protestocu İsrail ve ABD büyükelçilikleri önünde bu ülkelerin bayraklarını yaktılar.
  Endonezya'nın başkenti Cakarta'da da Amerikan büyükelçiliği önünde bin kadar kişi gösteri yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı