Gündem Haberleri

  Bağdat'ta isyan

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik canavarlarının ölüm pisti haline getirdikleri Bağdat Caddesi'nde dün alkışlı protesto ve isyan vardı. Trafik canavarının son kurbanları Selin Uras ve Erdem Celasun'un arkadaş ve yakınları, kazaları önleyici yasanın biran önce çıkması için imza kampanyası başlattı

  BAĞDAT Caddesi'ni yarış pistine çeviren gençlerin kurbanı olan üniversite öğrencileri Selin Uras ile Erdem Celasun'un arkadaşları, olay yerinde biraraya gelerek, alkışlı protesto gösterisi yaptılar. Göstericiler, Meclis'in trafik kazalarını önleyici yasaları bir an önce çıkarmasını isteyerek, imza kampanyası başlattılar. Eyleme Selin Uras'ın babası Boray Uras ile Erdem Celasun'un ağabeyi Kerem Celasun, teyzeleri Banu Başar, Yüksel Akbıyık, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile vatandaşlar katıldı. Selin Uras'ın teyzesi ve arkadaşları, gösteri boyunca gözyaşı döktü. Boray Uras, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk önderliğinde dernek kurmayı amaçlarıklarını belirterek, trafik canavarı Baran Balcıoğlu'na çok kızgın olduğunu vurguladı. Uras, ‘‘Onun için hertürlü kötü dilekte bulunabilirim. Bir tek dilek hariç. Allah, Baran'a inşallah evlat acısı çektirmez’’ diye konuştu.

  SİLAHLA VURANLAR APTAL

  Protesto eylemine katılan ev hanımı Nurdan Bircan ise ‘‘Devletten nefret ediyorum. Çok ayıp. Cinayet işleyip 2 ayda çıkıyorlar. O halde silahla cinayet işleyenler aptal. Çıksınlar arabayla, iş bitsin. Kanunu zorla çıkarttırmalıyız’’ dedi. Vatandaş Güven Ezer de, halkın parlamentonun kat kat üstünde olduğunu vurguladı. Vatandaş Yavuz Özer ise yaranın belli olduğunu, tedavi için kimsenin birşey yapmadığını söyledi.

  WEB SİTESİ İKİSİ İÇİN

  Selin Uras'ın İşletme eğitimi gördüğü Akademi İstanbul ise web sitesini iki gence ayırdı. www.akademi-İstanbul.com.tr adresinden girilen sitede, trafik mağdurlarının buluşması sağlanacak, çözümler üretilecek.

  Takımları rakip kalpleri birdi

  Selin koyu bir Galatasaray taraftarıydı. Erdem ise Beşiktaşlı. Tuttukları takımlar ezeli rakipti ama onların kalpleri birbirleri için çarpıyordu. Galatasaray'ın Leeds United ile yaptığı çeyrek final maçını birlikte izleyip, birlikte coşmuşlardı. Ölüme de birlikte giden iki arkadaşın öldüğü yerdeki ağaç, sarı-kırmızı ve siyah - beyaz kurdelelerle süslendi.

  İmza kampanyası başlattılar

  Yarış yapan trafik canavarlarının kurbanı olan Selin Uras ve Erdem Celasun'un öldüğü yer olan Bağdat Caddesi dün yine sevenleri ile doldu taştı. ‘Selin’ ve ‘Erdem’ yazan çelenklerin önünde gözyaşlarına boğulan arkadaşları, yakınları, trafik kazalarına dur demek için imza kampanyası başlattılar. İmzalar, kazaları önleyici yasanın biran önce çıkması için Meclis'e gönderilecek.

  Acılı baba: 30 yıl ceza alsa hiç yarış yapar mı?

  Boray Uras, kızının arkadaşları tarafından sarı kırmızı ve siyah beyaz kurdelalarla bezenen ağaca, 'Selin Uras-Erdem Celasun sizi unutmayacağız' yazılı metal bir plaket taktı. Uras, Trafik Yasası'nın yenilenmesini istediğini belirterek, ‘‘İster 1, ister 38 kişiyi öldürün 6 ayı bulmayan hapis cezasına çarptırılıyor. O da paraya çevriliyor. Bazı trafik kazaları kasıtlı suç olarak nitelendirilmeli. Sulh ceza değil, ağır ceza mahkemesinde yargılanmalı. ABD'de 2 çocuk oyun olsun diye ‘Dur' tabelasını söktükleri için 26'şar yıla çarptırıldılar. Bu çocuklar 30 yıla çarptırılacaklarını bilselerdi, hiç yarışırlar mıydı?’’ diye konuştu. Kızının küpesini ceketine rozet yapan Boray Uras, gözyaşlarına engel olamadı.

  ÖZÜR

  Kaza meydana geldiği gün bütün gazetelerde olduğu gibi Hürriyet'te de Selin Uras'ın fotoğrafı yerine yanlışlıkla annesinin fotoğrafı yayınlanmıştır. Özür dileriz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı