Bağdat’tan Kuzey Irak’a 3 milyar dolarlık rest

Hürriyet Haber
05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kuzey Irak’ın doğal kaynaklarıyla ilgili Bağdat ile Bölgesel Kürt yönetiminin yaşadığı gerilim tırmanıyor.

Exxon, Total gibi uluslararası devlerin Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi (KRG) ile yaptıkları anlaşmalarla derinleşen güç mücadelesinde, Bağdat yönetiminin tutumu da giderek sertleşiyor. Daha önce KRG’nin uluslararası enerji şirketleriyle yaptığı bağımsız anlaşmaların kanunsuz olduğunu savunan merkezi hükümet, şimdi de KRG’nin bütçesinde kesintiye gidebileceğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, merkezi hükümet adına açıklama yapan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin danışmanı Ali El Musavi, Kürt yönetiminin petrol ihracatını durdurması nedeniyle Irak’ın 3 milyar dolar zarar ettiğini dile getirerek, bu zararın Bölgesel Kürt yönetiminin bütçesinden 3 milyar dolar kesinti yapılarak karşılanacağını açıkladı. KRG’nin, bütçede yer alan miktarda petrol pompalamadığını vurgulayan El Musavi, “Bugünden itibaren Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt yönetimine Bağdat’a bir heyet göndermesi için bir hafta süre veriyoruz. Bu ekiple bütçe görüşmeleri yapacağız, aksi halde zararı onlara ayrılan paydan karşılayacağız” dedi.

Merkezi hükümete günde 175 bin varil petrol sağlamayı taahhüt etmesine karşın, bugün sadece 100 bin varil üretim yapan KRG, nisandan ağustosa kadar üretimi tamamen durdurmuştu. Bağdat, Irak petrolünü ihraç etme hakkının yalnızca kendisinde olmasını istiyor.

Shell’in Erdoğan zirvesi

TÜRKİYE’de petrol ve gaz arama çalışmalarına son sürat başlayan Hollanda-İngiliz enerji şirketi Shell, faaliyetlerini büyütmeyi hedefliyor. Shell CEO’su Peter Voser dün Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüştü. Görüşmelere katılan bir yetkili, “Türkiye’deki arama-üretim işinin nasıl daha büyütülebileceği konusu masaya yatırıldı. ‘Yeni ne projeler yapılabilir’, bunlar konuşuldu” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı