DİYARBAKIR HABERLERİ

"Bağdat, Erbil, Ankara, Washington Bağlamında Kürt Petrolleri" Konferansı

AA / Süleyman Umut Gürhan
26.01.2015 - 18:16Son Güncelleme :

- DÜSİAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şeyhanlıoğlu: "Barış süreci ve Türkiye'nin Irak Kürdistanı'yla ortak hareketi tarihi öneme sahip. Kürt petrolünün buradan gitmesi ve IŞİD'ın Kürtlere saldırıları doğrudan bağlantılıdır"

AA / Süleyman Umut Gürhan

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Siyasal Araştırmalar Merkezi (DÜSİAMER) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, "Barış süreci ve Türkiye'nin Irak Kürdistanı'yla ortak hareketi tarihi öneme sahip. Kürt petrolünün buradan gitmesi ve IŞİD'ın Kürtlere saldırıları doğrudan bağlantılıdır" dedi.

DÜSİAMER tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde (İİBF) düzenlenen "Bağdat, Erbil, Ankara, Washington Bağlamında Kürt Petrolleri" konulu konferansta konuşan Şeyhanlıoğlu, 1918 yılından itibaren Sykes-Pico Anlaşmasıyla düzenin yıkıldığını, Şii blok ile batının beraber hareket ettiğini, asıl kavganın da bundan kaynaklandığını savundu.

"Barış süreci ve Türkiye'nin Irak Kürdistanı'yla ortak hareketi tarihi öneme sahip. Kürt petrolünün buradan gitmesi ve IŞİD'ın Kürtlere saldırıları doğrudan bağlantılıdır" diyen Şeyhanlıoğlu, çözüm sürecinin zor geçtiğini ancak bu süreçte herkese büyük görev düştüğünü dile getirdi.

Şeyhanlıoğlu, Müslümanın Müslümana düşman edilmek istendiğine işaret ederek, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Duhok Üniversitesi Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Serdar Mosa Sharif de 1992 yılında Kürdistan bölgesinde çıkarılan mevzuatın halen yürürlükte olduğuna dikkati çekerek, bu mevzuata göre bölgedeki petrol ve gazın Irak halkının tümüne ait olduğunu söyledi.

Sharif, federal anayasanın 112. maddesi uyarınca, tüm Irak halkının gelirlerde pay hakkı bulunduğuna işaret ederek, "Bölgesel hükümetin bu kanun hükümlerine göre, 15 Ağustos 2005 sonrasında üretim alanlarında elde edilen gelirlerden payını alma hakkı vardır" ifadesini kullandı.

Bölgesel hükümetin, federal hükümet ve federal anayasanın 112. maddesi hükümlerine göre üretim alanlarıyla ilgili petrol işlemlerini yönetmek zorunda olduğunu anlatan Sharif, Ankara ve Erbil ilişkilerinin tarihi, bölgesel işbirliğinin İslam dünyasındaki önemi, petrol, barış, çatışma ve çözümü süreci ile Türkiye'nin Ortadoğu'da liderlik rolü konularında katılımcılara bilgi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden "Bağdat, Erbil, Ankara, Washington Bağlamında Kürt Petrolleri" Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 18 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Bağdat, Erbil, Ankara, Washington Bağlamında Kürt Petrolleri" Konferansı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:09
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı