Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağdat Caddesi’ndeki kazı ekimde bitecek

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.09.2000 - 00:01

  Aktaş Elektrik son yılların en büyük kazısını yapıyor. Göztepe-Bostancı hattı 10 gün sonra bitecek. Bostancı-Kadıköy eylül ortasında başlayıp ekimde sona erecek. Amaç voltajı yükseltmek.

  Kadıköy Bağdat Caddesi, son yılların en uzun mesafeli kazı çalışmasına sahne oluyor. Aktaş Elektrik'in voltaj yükseltme çalışmaları kapsamında devam eden kazısı, 1200 metreyi buluyor.

  15 gün önce Göztepe Parkı'ndan başlayan Aktaş Elektrik'in yürüttüğü kazı Göztepe'den iki farklı istikamete doğru devam edecek. Şu anda kazı çalışması Göztepe Parkı ile Bostancı arasında yapılıyor. 10 gün devam edecek ilk etapta, kablo döşeme işi tamamlanacak. Ardından kaplama safhasına geçilecek ve Göztepe-Bostancı hattı kazı çalışması tamamlanmış olacak.

  Aktaş belirlediği ikinci istikamet olarak Göztepe-Kadıköy hattına eylül ayının ortasında başlayacak. Bu güzergahın da yaklaşık 15 gün içinde bitirileceği tahmin ediliyor.

  Voltajı yükseltmek için

  Çalışmalar ekim ayının başında tamamlandığında Kadıköy-Bostancı arasında Bağdat Caddesi üzerinde 1200 metrelik bir hat yaklaşık 40 gün kazı çalışmasına ayrılmış olacak.

  Aktaş Elektrik Tesis Müdür Yardımcısı Hüsnü Büyük, Aktaş'ın o bölgedeki şimdiye kadar yaptığı en büyük çalışma dediği Bağdat Caddesi kazısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘Bağdat Caddesi kazısı voltaj düşüklüğünün önlemesi için yapılan bir yatırım kazısı. Yapacağımız çalışma sayesinde, Göztepe Parkı'nın arkasındaki Göztepe GIS'den atılan orta gerilim, 10 kw ve 35 kw'lık kablolarla mahallelere yayılacak. Özellikle o çevreden voltajların düşük olduğu gerekçesiyle çok yoğun şikayetler alıyorduk. Vatandaş sürekli sıkıntıdaydı. Çalışma bittikten sonra bu sıkıntı ortadan kalkacak. Yağmurlar başlamadan da tüm çalışmaları tamamlamak istiyoruz.''

  Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdür Muavini Tuncay Korkut ise bundan üç sene önce Bağdat Caddesi'ni kesen yine böyle büyük bir kazı yapıldığını ancak ancak bu seferkinin uzun süreli olduğunu söylüyor:

  Ancak izin alabildiler

  ‘‘Bize verilen kazı planına göre, çalışmalar Bağdat Caddesi'nin iç kısımlarına kadar girecek. Göztepe'nin Kızıltoprak'ın iç kısımları kazıdan etkilenecek. Aktaş bu kazıyı geçen seneden beri planlıyordu ama ancak izin alabildiler. Bağdat Caddesi'nde, Anadolu Yakası'nın elektrik işleri Aktaş'a devredilmeden önce yine böyle büyük bir kazı çalışması yapılmıştı. Bakkalköy'den Göztepe Parkı'na trafo indirmişlerdi. Ancak bu çalışma ondan uzun süreceğe benziyor. Kazının Fenerbahçe, Suadiye ve Caddebostan'ı kapsayan 1200 metrelik bir güzergahta eylül ayının sonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor.''

  Şu anda kazı Şaşkınbakkal Suadiye arasında sürüyor. Sonra başka hatlara kayacak ve Bağdat Caddesi'nin normal haline kavuşması ekim ayını bulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı