Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağdat Büyükelçiliği'ne roketli saldırı

  DHA
  18.01.2012 - 20:13 | Son Güncelleme: 18.01.2012 - 20:15

  Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

  /images/100/0x0/55ea6688f018fbb8f87d7694Bugün, yerel saat ile 13:50’da (TSİ 12:50)  Bağdat’taki Büyükelçiliğimize bir roket saldırısı (RPG) düzenlenmiştir. Fırlatılan roketlerden biri herhangi bir can kaybı ve yaralanmaya sebebiyet vermeksizin Büyükelçiliğimiz dış koruma duvarları önündeki beton bloklara isabet etmiştir. Diğer roketin ise fırlatıldığı araçta patladığı öğrenilmiştir.

  Büyükelçiliğimize karşı düzenlenen bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve Irak makamlarından bu saldırının faillerinin en kısa zamanda yakalanarak süratle adalet önüne çıkartılmasını, ayrıca bir daha bu tür saldırıların yaşanmasına kesin biçimde mani olunması için gereken her türlü güvenlik tedbirinin alınmasını bekliyoruz.

  Bu konuda Irak makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmış ve diplomatik temsilciliklerin güvenliğinin kabul eden ülkeye ait olduğu altı çizilerek hatırlatılmıştır. Irak makamları, Büyükelçiliğimizin güvenliğiyle ilgili uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları gereği adımları atacaklarını ve bu tür olayların tekrarının önlenmesi için her türlü tedbiri alacaklarını teyit etmişlerdir.

  Türkiye Irak’taki diplomatik temsilciliklerinin güvenliği konusunda kabul eden ülke tarafından alınacak tedbirlerin takipçisi olacaktır.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı