Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağdat’a, ’istihbaratı paylaş’; Barzani’ye, ’fırsatı değerlendir’

  Hürriyet Haber
  15 Ekim 2008 - 00:46Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 00:47

  ANKARA’daki terör zirvesi sürerken, PKK’ya karşı Irak’ta da yoğun bir diplomatik temas yürütüldü.

  Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığında, Erdoğan’ın Diplomasi Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’nun da içinde yer aldığı heyet Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani ile görüştü. Türk heyeti, Barzani’ye, terörle mücadele yaşanacak olumlu gelişmelerin yeni fırsat pencerelerinin açılmasına olanak sağlayacağı, bunun da hem kendileri açısından yeni bir dönemi başlatacağı mesajını iletti. Türkiye’nin Irak yönetiminden de, ABD ile yapıldığı gibi terörle mücadeleye yönelik istihbarat paylaşımı istedi.

  Özçelik başkanlığındaki heyetin, Barzani ile Bağdat’ta Yeşil Bölge’de yapılan görüşme yaklaşık iki saat sürdü. Özçelik, görüşmenin ardından yaptığı kısa açıklamada, güvenlik konusunda nelerin yapılabileceğini karşı tarafa ilettiklerini bildirdi. Görüşmenin olumlu geçtiğini kaydeden Özçelik, daha fazla açıklama yapamayacağını belirtti.

  Türk heyetinin Mesud Barzani ile görüşmesi konusunda KYB sitesinde yayınlanan haberde şöyle denildi: "Toplantı sırasında genel olarak Irak ile Türkiye, özel olarak ise Kürdistan Bölgesi ile ikili ilişkiler ele alındı. Aynı zamanda Kürdistan Bölgesi ve Türk sınırındaki durumu ile sınırda barış tesis etme yolları da görüşüldü"
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı