Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bağcılık ve şarap sektörü ‘öldü’ gibi

  Arzu ÇETİK/İZMİR (DHA)
  07.03.2005 - 01:15 | Son Güncelleme: 07.03.2005 - 01:15

  Şarap üreticileri, hükümetin 1 Şubat 2005 tarihinden itibaren ÖTV’de yaptığı yüzde 118’lik artışın sektöre büyük darbe vurduğunu, düzeltilmemesi halinde sıkıntının daha da artacağını açıkladı. Sektör temsilcileri, şarapçılığın yanı sıra bağcılığın da kısa sürede yok olacağı endişesinde.

  İZMİR Fuar alanında düzenlenen ‘Vinolive Şarap, Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı’nda şarap firmaları sıkıntılarını da anlattı. Şarap Sanayicileri Derneği Başkanı ve Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güner, ‘ÖTV artışı, makul bir artış değil. Firma olarak şişe dolumunu durdurduk. Haftada bir iki gün çalışıyoruz. Çalışanları da izne çıkarmak zorunda kaldık. Diğer firmalarda da durum farklı değil’ dedi. Güner, şöyle devam etti: ‘Artış oranını duyduğumuzda şoke olduk. AB üyesi ülkelerde sıfır vergi uygulanıyor. Üretimde dünyanın sayılı ülkeleri arasında gösterilen İtalya, İspanya gibi ülkelerde ÖTV yok. Sadece KDV var. AB’ye tam üye olduğumuzda, AB üyesi ülkelerin şaraplarıyla rekabet edemeyeceğiz.’

  KAÇAKÇILIĞA TEŞVİK

  Üzüm üreticisinin de çok zor durumda olduğunu belirten Güner, dernek olarak Maliye, Turizm, Tarım ve Köyişleri bakanlıklıklarından randevu talep ettikleri halde cevap alamadıklarını ve yasal yollara başvurduklarını açıkladı.

  Gündemdeki sahte rakı olayının temelinde yüksek vergilerin yattığını ileri süren Güner, Rakıda ÖTV miktarının yaklaşık yüzde 80 olduğunu, bunun da kaçak üretimi teşvik ettiğini öne sürdü. Şarapta da kaçak üretim ve satışın artabileceğini kaydeden Coşkun Güner, ‘Ancak şarap düşük alkollü olduğu için ölüm olayı yaşanmaz. Sadece hijyenik açıdan sakıncalı olur ve içenlerin midesini bozabilir’ dedi.

  Cankara Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Cankara da, ÖTV’de yapılan yüzde 118’lik artıştan sonra Türkiye’de şarap sektörüne yeni yatırımcıların girmeyeceğini dile getirdi. Cankara, ‘Köylüye para veremezseniz üzümü alamazsınız. Şarabı yaklaşık 3 sene sonra piyasada görebiliyorsunuz. Türkiye gibi finansal gelişmesini sağlayamamamış bir ülkenin bunun altından kalkması çok zor’ diye konuştu.

  Sektörü yok etmek için harekát başlattılar

  Kutman Şarapları Ege Bölge Temsilcisi Ayşe Ayten ise ÖTV’deki artışın şarap sektörüne büyük darbe vurduğunu söyledi. Şarap sektörünün yok edilmesi için ‘harekat’ başlatıldığını ileri süren Ayşe Ayten, ‘Bu durumu dini açıdan değerlendiriyorum. İçkinin günah olarak görüldüğü bir toplumda, ÖTV’de yapılan bu artışlar şarap sektörüne darbe vurulmak istendiğini gösteriyor. Bu şarap sektörüne karşı yapılan bir harekattır. Sektör yok edilmek isteniyor. Sektör bu kadar ağır yükü kaldıramaz’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı