İSTANBUL HABERLERİ

Bağcılar 5'ıncı Ulusal Çocuk Kongresi’ne ev sahipliği yapacak

DHA
12.04.2016 - 14:54Son Güncelleme :
DHA

 İSTANBUL,(DHA) BAĞCILAR, yurt çapında üstün yetenekli öğrencilerin yaptıkları araştırma ve projelerini sunacakları 5.Ulusal Çocuk Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Kongre’ye 51 ilin Bilim Sanat Merkezlerinde eğitim gören 300 öğrenci katılacak.

Kongre’de sunulacak olan bildiriler 23 akademisyenin oluşturduğu bilim kurulunun elemelerinden geçerek belirlendi.Bilim kurulu, üstün yetenekli öğrenciler tarafından hazırlanan 1200 bildiriden 175 bildiriyi sunuma uygun buldu. Sosyal yaşamı kolaylaştırmayı amaçlayan küçük mucitlerin projeleri arasında kasislerden elektrik üretimi, buğday bitkisine manyetik alanın etkisi, nano teknoloji galoş, kullandıkça şarj olan cep telefonu, motorlu hasta taşıma sedyesi,sürücü uyandırma ikaz sistemi dikkat çekiyor.

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkeziile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ortaklığında düzenlenecek 5. Ulusal Çocuk Kongresi’nde üstün yetenekli ve araştırmacı çocuklar bilimsel konularla ilgili hazırladıkları projelerini sunacaklar.

Çocuk ve gençleri erken yaşlarda bilime ve bilimsel araştırma yapmaya yönlendirmek, araştırmaları sunmalarına imkan ve ortam sağlamak amacıyla hizmete sunulan Ulusal Çocuk Kongresi 5 yaşına girdi. 5.Ulusal Çocuk Kongresi, Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek. Kongre’de geleceğin bilim insanları olan üstün yetenekli çocuklar fen bilimleri, sosyal bilimler, matematik, astronomi, sanat ve dil bilimleri alanlarında hazırladıkları projeleri yapacakları sunumlarla tanıtacaklar.

“GELECEĞİN MUCİTLERİ İLGİNÇ İCATLARINI TANITACAK”

Geleceğin mucitlerinin yapacağı sunumlar merakla bekleniyor. Gençlerin yaptıkları icatların isimleri de çok dikkat çekici. Sunum sırasında çalışmalarını anlatacak olan mucitler sosyal yaşamı kolaylaştırmayı amaçlayan icatlara imza attılar. Bunlar arasında kasislerden elektrik üretimi, kullandıkça şarj olan cep telefonu, uyandıran kalem, kelime hazinesi, tabletin şarjı hiç bitmesin, buğday bitkisine manyetik alanın etkisi, nano teknoloji galoş, motorlu hasta taşıma sedyesi,sürücü uyandırma ikaz sistemi, brusella hastaları için peynir makinesi, popüler kültür manipülasyonu bulunuyor.

“ÇOCUKLARIMIZIN TANITACAKLARI İCATLARI MERAK EDİYORUZ”

Kongrenin Bağcılar’da düzenlenecek olmasının önemli olduğuna dikkat çeken Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi zeki ve çalışkan çocuklarımızın buluştuğu adres oldu. Burada önemli çalışmalara imza atıyorlar. Yaptıkları icatlarla alkışı hak ediyorlar. Birbirinden ilginç buluşların tanıtılacağı kongreye katılacak yavrularımıza da şimdiden başarılar diliyorum. Çocuklarımızın tanıtacağı icatları merakla bekliyoruz ” dedi.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Bağcılar 5'ıncı Ulusal Çocuk Kongresi’ne ev sahipliği yapacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 14 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağcılar 5'ıncı Ulusal Çocuk Kongresi’ne ev sahipliği yapacak haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı