ANKARA HABERLERİ

Bağbozumu başladı: Eylül üzüm demekmiş

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 04:06Son Güncelleme :
Bağbozumu başladı: Eylül üzüm demekmiş
Hürriyet Haber

 ANKARA Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi geleneksel “bağ bozumu” etkinliği gerçekleştirildi.

 AÜ Ziraat Fakültesi Kalecik Bağcılık Araştırma ve Uygulama İşletmesi'nde düzenlenen etkinliğe, AÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu ve öğrenciler katıldı.

 Burada konuşan Prof. Dr. İbiş, insanlık tarihi boyunca var olan üzümün bereket, şenlik, kültür sosyalleşme, ürün anlamına geldiğini bildirdi. Toplam 175 dekarlık işletme alanında eğitim, araştırma ve uygulama yapıldığını anlatan Prof. Dr. İbiş, sektörle daha çok buluşup deneyimleri sektöre ve halka aktarmak gerektiğini söyledi.

Toprakla olan hukuk

Ziraat Fakültesi Dekanı Çolak ise Anadolu kültüründe dalından meyve yemenin çok özel bir yeri olduğunu belirterek, bunun toprakla olan hukuku gösterdiğini söyledi.

 “Eylül” sözcüğünün Süryanice üzüm anlamına gelen “aylül” sözcüğünden türediğini ifade eden Çolak, eylül ayının bağ bozumu ayı olduğunu, ismini de üzümden aldığını söyledi.

 Bağcılığın Anadolu'da binlerce yıldır yapıldığını belirten Çolak, “Bağ bozumu kendine has ritüelleri olan bir gelenektir. Biz de bu ritüellerden bazılarını gerçekleştireceğiz. Üzümleri asmadan bağ makasıyla keseceğiz. Üzümler beton tankın içinde ezilecek sonra bu üzüm suyu alınıp bağ ateşinde ısıtılacak, pekmez kaynatılacak” dedi.

 Konuşmaların ardından konuklar tarafından bağ bozumu gerçekleştirildi. Üzümler asmadan bağ makasıyla kesilerek, ezildi. Elde edilen üzüm suyu yakılan bağ ateşinde kaynatıldı ve pekmez yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bağbozumu başladı: Eylül üzüm demekmiş haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı