MANİSA HABERLERİ

Bağ Tahmin Ve Erken Uyarı Sistemi Devrede

IHA
29.07.2015 - 15:18Son Güncelleme :

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MANİSA GIDA VE TARIM HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİYLE MODERN TEKNOLOJİDEN MANİSALI ÜRETİCİLERİN DE FAYDALANMASINI SAĞLAMAK AMACIYLA 9 İLÇEDEN 14 NOKTADA İKLİM İSTASYONLARI SATIN ALARAK BAĞ TAHMİN VE ERKEN UYARI SİSTEMİNİ FAALİYETE GEÇİRDİ.

IHA

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğiyle modern teknolojiden Manisalı üreticilerin de faydalanmasını sağlamak amacıyla 9 ilçeden 14 noktada İklim İstasyonları satın alarak Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemini faaliyete geçirdi. Üreticiler Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sayfasından oluşturulan link ile son 3 günlük sıcaklık, yağış, rüzgar hızı ve toprak nemi ölçümlerini takip edebilecekler.
Manisa Büyükşehir Belediyesi, bitkisel üretimde hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamanın gerekli olup olmadığına karar vermek, en uygun ilaçlama zamanını saptamak, üreticileri uyarmak, zirai ilaçların insan sağlığına ve çevreye yaptığı zararı en aza indirmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemini faaliyete geçirdi. Kurulan sistemden alınan verilerin değerlendirilmesi ve üreticilerin kısa mesaj yoluyla bilgilendirilmesi işleminin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, erken uyarı sisteminden alınan veriler doğrultusunda değerlendirme yapılarak sisteme kayıtlı üreticilere kısa mesaj yoluyla zirai ilaçlama yapmaları gerektiği bilgisinin verileceğini belirtti.
ÜRETİCİLERİN KAYIT OLMASI GEREKİYOR
Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sisteminin uyarı harici zamanda tahmini gözleme ve alışkanlıklara dayalı gereksiz ilaçlama yapılmasının önüne geçilmesini sağlayacağını belirten Okkalı, buradaki en önemli amacın tüketicilerin kalıntı problemi olmayan ve daha az ilaçlamaya maruz kalmış ve daha sağlıklı ürünlere ulaşmasının hedeflendiğini belirterek, üreticilerin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yaparak cep telefon numaralarını kayıt ettirerek, erken uyarı sisteminden faydalanmaları gerektiğinin altını çizdi.
Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, üreticilerin ilimizde faaliyette bulunan cihazlardan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın internet sitesinden (www.manisa.bel.tr) kendi bölgelerine ait son 3 günlük sıcaklık, yağış, rüzgar hızı ve toprak nemi ölçümlerini görebileceklerini, Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi’ne internet sitesinin sağ alt kısmında yer alan linkten ulaşabileceklerini dile getirdi.
BÜYÜKŞEHİR ÜRETİCİNİN YANINDA
Üzüm hasadının başladığı günlerde bu tür hizmetlerin üreticinin işini daha kolaylaştırdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Üreticilerin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesini sürekli takip etmelerinin kendilerine daha kolaylık sağlayacağını ve üreticinin her zaman yanında olduklarını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Bağ Tahmin Ve Erken Uyarı Sistemi Devrede hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağ Tahmin Ve Erken Uyarı Sistemi Devrede haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  18:59
 • Yatsı
  20:15
Sayfa Başı