Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Badmintonda sosyal sorumluluk projeleri

Badminton Federasyonu, 2010 yılında 6 ayrı kurumda sosyal sorumluluk projelerine imza attı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren federasyonlar arasında “Sosyal Sorumluluk Projesi” hazırlama ve uygulama bakımından ön sırada yer alan Badminton Federasyonu, bu sporu yaygınlaştırmanın yanı sıra çocukları spora yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefliyor.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde 15 yurtta birer haftalık badminton eğitimi verildiğini bildirdi.

Bu yurtlara badminton antrenörü gönderildiğini belirten Özmekik, “Yaklaşık 50 SHÇEK eğiticisi Badminton Antrenörlük Kursu'na alındı. Bunun ardından SHÇEK yurtlarında 500 çocuğumuza badminton eğitimi veriliyor. Böylece geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hem spora yönlendirmiş, hem de onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmuş oluyoruz. Projemiz gelecek yıl da devam edecek ve SHÇEK yurtları arasında Türkiye Badminton Şampiyonası düzenlemeyi planlıyoruz. Bu konuda hazırlıklarımız son aşamada” dedi.

Özmekik, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere de badminton eğitimi vererek, onları topluma kazandırma, dışarıdaki hayatla entegre etme bakımından önem taşıyan bir başka projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:
“Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol çerçevesinde 2006 yılından beri 100 ceza ve tevkif evinde 10 bine yakın hükümlü ve tutuklu badmintonla tanıştı. Örneğin Diyarbakır, Erzurum ve İstanbul Metris cezaevlerinde halen yaklaşık 300'er hükümlü ve tutuklu badminton eğitimi alıyor.

Ceza ve tevkif evlerinde yaklaşık 400 gardiyana ise badminton antrenörlüğü yapmalarından dolayı ücret ödeniyor. Ayrıca, 2007, 2009 ve 2010 yıllarında Cezaevleri Türkiye Badminton Şampiyonası'na 100'den fazla hükümlü ve tutuklu katılarak, projemizin amacına ulaşmasında büyük katkı sağladı.”

POLİSLERDEN SOKAK ÇOCUKLARINA EĞİTİM

Badminton sporunu tanıtmak, sevdirmek ve bu spora olan ilgiyi artırmak için birçok kamu kurum ve kuruluşunda da faaliyetlerde bulunduklarını anlatan Özmekik, badminton sayesinde polisler ile sokak çocuklarını da bir araya getirdiklerini, çocukların suça yönelmelerini engellediklerini bildirdi. Özmekik, şöyle konuştu:
“Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) görev yapan 50 beden eğitimi öğretmenini ücretsiz badminton antrenörlük kursuna aldık, bunlara malzeme gönderdik ve okullarında çocuklara bu sporu öğretmeleri için de elimizden gelen desteği verdik.
Emniyet Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde de Diyarbakır, Van, Bolu, Ankara, Hakkari başta olmak üzere birçok ilde polislerimizi badminton antrenörlük kursuna aldık. Polislerimiz artık öğrencilere, risk altındaki çocuklarımıza badminton eğitimi vermeye başladılar.
Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde 81 ilde spor salonlu okullara badminton malzemesi dağıttık. Diyanet İşleri Din Eğitimi Dairesi Başkanlığı ile yaptığımız protokolle de yaz Kuran kursları arasında badminton turnuvası düzenledik.”

Bunları da Beğenebilirsiniz