İZMİR HABERLERİ ÖDEMİS HABERLERİ

Bademli ile Dublin arasında proje dostluğu

DHA
08.09.2017 - 15:30Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Ödemiş ilçesinde STEM Projesi'nin sürdürüldüğü Bademli Ortaokulu'nu ziyaret eden İrlanda'nın Dublin şehrindeki bir heyet, projeyi kendi okullarında uygulamak için incelemelerde bulundu.

İngilizce Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşan, dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen STEM Projesi, iki yıla yakın zamandır Ödemiş'in Bademli Ortaokulu'nda uygulanıyor. Proje ile geleceğin mühendislerinin yetiştirilmesine küçük yaşlardan itibaren başlanması hedefleniyor. İrlanda'nın Dublin şehrinden bir heyet 3 gün boyunca Bademli Ortaokulu'nda misafir edilecek. Bademli Ortaokulu Müdürü Ramazan Göçen, Pobalscoil Neasain Lisesi Müdürü Patrick Mc Kenna ile Blackrock Education Centre Ortaokulu Müdürü Dr. Susan Gibney ile birlikte öğrencilerin yaz ayında bile severek çalıştıkları STEM atölyesini gezdi.

Müdür Ramazan Göçen, Birgi, Gölcük ve Bozdağ ile birlikte önemli bir fidan cenneti olan Bademli'nin tanıtımını yapacaklarını belirterek, "Biz bölgede STEM Projesi'ni uygulayan tek okul olma unvanına sahibiz. Binlerce öğrencinin yaz tatili yaptığı bu günlerde bizim öğrencilerimiz bıkmadan usanmadan STEM atölyesine gelerek geleceğin mucitleri olmak için çalışıyor. Projeyi sevdiler ve kendi el becerilerini de geliştirerek ortaya çok farklı projeler çıkarmak için çalışıyorlar" dedi.

Türkiye ve bazı dünya ülkelerinde uygulanan STEM projesi konusunda ilk önce Şanlıurfa'da projenin sorumlusu Ahmet Göçen ile görüştüklerini söyleyen Pobalsccoil Neasain Lisesi Müdürü Patrick Mc Kenna, "Burada okul öğrencilerinin uyguladığı çalışmaları canlı olarak görme fırsatı bulduk. Önümüzdeki süreçte projeyi İrlanda'da uygulayacağız. Bu konuda bir diğer şansımız ise, Ödemiş'in doğa harikası olan yerlerini ve buranın örf ve adetlerini de yerinde görme şansını yakaladık" diye konuştu.

İrlanda'nın Dublin şehrinden gelen Ortaokul Müdürü Susan Gibney ise Bademli Ortaokulu'nda teknolojik çalışmaları yerinde incelediklerini belirterek, "Bunun yanında Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ, İzmir Kuşadası gibi yerlerin de önemli tarihi ve doğa güzelliklerini geziyoruz. Bu yapılan ziyaretle birlikte İrlanda'daki okulumuz ile Bademli Ortaokulu arasında kardeş okul gibi bir dostluk kurarak ilişkilerimizin bundan sonraki süreçte daha da gelişerek devam edeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ödemis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ödemis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bademli ile Dublin arasında proje dostluğu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı