Gündem Haberleri

  ‘Badem’, Ören'de ortaya çıktı

  Yaşar ANTER- Oktay ÇAYIRLI/MİLAS (Muğla), (DHA)
  25.08.2009 - 16:42 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Marmaris'in Karacasöğüt Köyü yakınlarındaki kafesini kırıp kaçtıktan sonra 17 Ağustos'tan beri görülmeyen Akdeniz foku ‘Badem’, Milas İlçesi'ne bağlı Ören Beldesi'nde ortaya çıktı. Badem, daha önce de uzun süre Ören sahillerinde görülmüştü.

  İnsanlara ve çevredeki balık çiftliklerine zarar vermesinin yanı sıra, iltihaplanan sol gözünün tedavisi için, geçen yıl Aralık ayında Marmaris'in Karacasöğüt Köyü yakınlarında bir kafese konulan Akdeniz foku Badem, kaçtıktan sonra bir daha görülmemişti. Aradan geçen 8 günün ardından Badem, geçtiğimiz yıllarda sık sık uğradığı Ören sahillerinde ortaya çıktı. Bugün öğlen saatlerinde Ören'e gelen Badem sahilde bir şezlongun üzerine çıkarak güneşlendi, ardından kıyıda bulunan bir balıkçı teknesine geçti. Badem'i gören meraklılar tedbirli bir şekilde yaklaşarak fotoğraf çektirdi.

  Ören'de yaklaşık 25 yıldır balıkçılık yapan 47 yaşındaki Mehmet Atıcı, “Badem Ören ve Gökova'nın sembolü haline geldi. 3 yaşına geldiği, boyu 2 metreyi aştığı, 190 kilogram civarında olduğu için her an kendisine zarar veren insanlara karşı tepki gösterip zarar verebilir. Bu nedenle Örenliler olarak sahilde nöbet tutup insanları dokunmamaları için sık sık uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

  Badem'i zaptetmenin zorlaştığını, görenlerin de kendisine fazla yaklaşmamasını isteyen Sualtı Araştırmalar Derneği (SAD) Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Kızılkaya, “Badem, insanlara ve balık çiftliklerine zarar verdiği, sol gözünde de iltihaplanma olduğu için, Akdeniz Foku Araştırma Grubu tarafından Marmaris'te kafese konulmuştu. Düzenli olarak bakımı ve göz tedavisi sürdürüldü. Gözü tamamen iyileşti. Artık tam olarak ergenleştiği için de yaz sonunda doğal ortamına bırakacaktık. Ancak bir süre önce dış kafesi parçalayıp kaçtı. Görenlerin kendi sağlıkları için Badem'e yanaşmamalarını öneriyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı