Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bach yine İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  29 Ağustos 2006 - 14:22Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 14:24

  “İstanbul Bach Günleri”, 12-21 Eylül 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl altıncısı düzenlenen etkinlikte, 9 konser yer alacak. Konserler, aralarında Aya İrini Müzesi, St. Antuan Kilisesi ve Fazıl Say'ın evinin de bulunduğu farklı mekanlarda gerçekleştirilecek.

  İstanbul Bach Günlerinin resmi açılışı, Rusya'nın en önemli oda orkestralarından Musica Viva'nın 12 Eylül Salı günü Aya İrini Müzesi'nde vereceği gala konseriyle yapılacak.

  Dünyanın en ünlü viyolonselcilerinden, piyanist ve şef Profesör Alexander Rudin yönetimindeki orkestranın İdil Biret'e eşlik edeceği gala konserinde, ağırlıklı olarak Johann Sebastian Bach'ın eserleri çalınacak.

  Musica Viva solistleri, üç değişik programla, 13, 14 ve 15 Eylül 2006 tarihlerinde müzikseverlerle buluşacak.
     
  EV KONSERLERİ
     
  Müzikseverleri samimi bir ev ortamında, Bach ezgileri ile büyülü bir yolculuğa çıkaracak ev konserleri, Büyükada'da Gülfem Göksel'e ait tarihi Kalvokoresi Köşkü'nde başlayacak.

  Bike Gürsel'in Rumelihisarı'ndaki evinde devam edecek ev konserleri serisi, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın Teşvikiye'deki evinde gerçekleştirilecek konserle son bulacak.

  Sınırlı sayıda biletin Biletix tarafından satışa çıkarılacağı konserlerin kapasitesi, evin büyüklüğüne göre 80 ila 150 kişi arasında değişecek.

  Beyoğlu'ndaki St. Antuan Kilisesi de İstanbul Bach Günleri kapsamında düzenlenecek 5 resitale ev sahipliği yapacak.

  Bruges'de düzenlenen dünyanın en saygın klavsen yarışmasında birincilik ödülünü alan en genç sanatçı olan Benjamin Alard, Bach'ın “Goldberg Varyasyonları” ile 16 Eylül'de ve dünyanın dört bir yanında sergilediği deneysel projesi “Andreas Bach Buch” ile 17 Eylül'de St. Antuan Kilisesi'nde müzikseverlerle buluşacak.

  Genç yaşta elde ettiği başarılarla müzik tarihine geçen Alard, Bratislavalı başarılı “viyola da gambacı” Rebeka Ruso'nun, 18 Eylül tarihindeki “viyola da gamba” resitaline de konuk sanatçı olarak katılacak.

  Bach festivallerinin olmazsa olmazı “Çello Süitleri” de bu kez Belçikalı çello virtüözü Roel Dieltiens tarafından birbirini izleyen iki konserde seslendirilecek. Kendi topluluğu Ensemble Explorations ile sık sık turnelere çıkan sanatçı, 20 ve 21 Eylül 2006 tarihlerinde İstanbullu müzikseverlerin karşısına çıkacak.

  İstanbul Bach Günleri'nin konser biletleri, 25 Ağustos tarihinden itibaren tüm Biletix satış noktalarından ve 4 Eylül'den itibaren Atatürk Kültür Merkezi'nde açılacak özel gişeden alınabilecek.

  Festivalin bilet fiyatları, St. Antuan konserlerinde öğrenci 20, 30, 40 YTL, tam 30, 40, 50 YTL, gala konseri ve ev konserlerinde ise öğrenci ve tam 60 YTL olarak belirlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı