ANKARA HABERLERİ

Bacanızı en az bir kere temizlettirin

Hürriyet Haber
30.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü kış aylarının gelmesiyle birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı önemli uyarılarda bulundu.

Hürriyet Haber

BAŞKENTGAZ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, doğalgaz  kullanılan binalarda bacanın hayati önem taşıdığı belirtilerek, tıkalı olan,  kurala uygun yapılmayan veya başka nedenlerle iyi çekmeyen bacaların, atık gazı  içeri verdiği ve ölümle de sonuçlanabilen zehirlenmelere yol açtığına dikkati  çekildi.
Ekiplerin müdahale ettiği zehirlenmelerin büyük çoğunluğunun, bacanın  atık gazı geri vermesinden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, merkezi sistem  olmayan yerlerde, bacası duvardan direkt atmosfere çıkarılan ve atık gazı dışarı  verirken temiz havayı içeri alan hermetik kombi ve şofbenlerin tercih edilmesi  gerektiği ifade edildi.
Özel önlem alın
Açıklamada, merkezi sistem olan yerlerde ise baca konusuna özel önem  verilmesi gerektiği vurgulanarak, şu uyarılarda bulunuldu:
Bacalar yılda en az 1 kez, özellikle kış öncesi itfaiyeye mutlaka  temizlettirilmeli. Bacalar, sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı paslanmaz  çelikten yaptırılmalı.
Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı.
Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, çalışır durumda olduğu kontrol  ettirilmeli. Sensörler söktürülmemeli çünkü sensörler, bacaların tıkalı olması  halinde cihazın gazını keser.
2 yılda bir yenilenmeli
Baca fileksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınmadan ve  soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, bu malzemeler 2 yılda bir  yenilenmeli.
Bacalı cihazlar için taze hava teminini sağlayan menfez (ventilasyon)  yoksa mutlaka taktırılmalı; gazete, perde ve benzerleriyle üstü kesinlikle  kapatılmamalı ve atmosfere direkt açık olması sağlanmalı.

İzinsiz bağlantı yaptırmayın

BAŞKENTGAZ açıklamasında, karbonmonoksit zehirlenmelerinin, yine  çoğunlukla izinsiz bağlantı yapılan yerlerde yaşandığına işaret edilerek,  doğalgaz projelerinin ve tesisatlarının, Başkentgaz’dan sertifika almış yetkili  firmalara yaptırılması istendi. Yetkili firmaların listesinin, Başkentgaz’ın  “www.baskentdogalgaz.com.tr” internet adresinde yer aldığı ifade edildi.
Sadece mutfak aboneliği olan yerlere, Başkentgaz’dan onay almadan,  projesiz kombi ve şofben bağlatılmaması istenen açıklamada, proje onayı, test ve  muayene raporu alınmadan cihazların açılmaması gerektiği vurgulandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bacanızı en az bir kere temizlettirin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı