« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bacağını kaybetti ama umudunu asla

Amerika Açık’ta top toplayıcılardan biri var ki, en az ünlü raketler kadar dikkat çekiyor. Afganistan’da savaşan eski asker, yeni top toplayıcının hikayesine buyurun...

Çağrı DEVELİOĞLU cdevelioglu@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Sezonun dördüncü ve son Grand Slam’i Amerika Açık’ı izleyenlerin dikkatini Djokovic’in güçlü servisleri, Federer’in zarafet dolu voleleri, Serena’nın mükemmel ace’leri, Sharapova’nın ise evlilik meselesi çekiyor. Ancak biraz daha dikkatle bakanlar, bir top toplayıcıyı fark ediyor. Onun ismi Ryan McIntosh…
McIntosh, saati 7.75 dolardan çalışan 250 top toplayıcıdan biri. Ancak 249 meslektaşından bir farklılığı var. Bir bacağı karbon fiberden yapılma protez.
Lisedeyken Amerikan futbolu oynayan ve takımın yıldızlarından biri olan bu genç, belki de spordaki iyi geleceğini bir kenara itip orduya yazılıyor ve Afganistan’ın yolunu tutuyordu. 8 Ekim’de hiç aşina olmadığı Orta Doğu’ya adım atarken, bir tanesini orada bırakacaktı o adımların sağ tarafına düşenini. Kandahar’a yakın bir bölgede keşfe çıkan taburun en önünde ilerleyen McIntosh mayına bastı. Ayağını kaldırdığı anda müthiş bir infilakla birlikte kendini 10 metre yükseklikte buldu. Yere indiğinde gördüğü manzara korkunçtu. Bir ayağı yoktu, ancak buna rağmen bilincini kaybetmedi. Kandahar’daki ordu hastanesine kaldırıldı ve dizinden aşağıya protez takıldı.

Paralimpik’e gitmek istiyor

Hikâyeyi biraz ileriye alalım. McIntosh artık 23 yaşında... 16 aylık bir oğlu, Hannah isminde ikinci çocuğuna hamile bir eşi ve yepyeni hayalleri var. Sağ bacağı protez olan ABD’li top toplayıcı 2016 Paralimpik Oyunları’nda yarışmak istiyor ve şöyle diyor: “Kendimi eksik, engelli ya da bir parçası yok gibi hissetmiyorum. Her şeyi tatmak istiyorum ve yaşam doluyum. Bu nedenle 2016’da Rio’da olacağım”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler