ANKARA HABERLERİ

Bacada ihmâl öldürür

Murat YILMAZ
23.10.2017 - 14:57Son Güncelleme :

Ankara’da her kış, baca temizliği ihmâli yüzünden yangınlar çıkıyor, hayatlar son buluyor. Ankara İtfaiyesi, ‘öldüren bacalar’ konusunda vatandaşları uyararak, “Baca temizliği ihmâle gelmez” diyor.

Murat YILMAZ

Ankara İtfaiyesi, kış öncesi Başkentlilere baca temizliği konusunda uyarılarda bulundu. “Soğuklar daha da bastırmadan bacalarınızı temizletin” diyen

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, şu uyarıları yaptı:

KONUTLARDA YILDA BİR

“Kirli bacalar yangınlara neden oluyor. Bu nedenle soğuklar daha da bastırmadan bacalar temizletilmeli. Sanayi işletmelerinde 3-6 ayda bir, konutlarda da yılda en az bir kez bacaların temizletilmesi gerekiyor. Yaz aylarında baca üzerine kuşlar yuva yapıyor. Bu yuvalardan atıklar, kuş ölüleri, ağaç dalları gibi farklı parçalar bacaya düşebiliyor. İçi çelik olmayan bacalarda da içerideki sıva, doğalgazın yoğuşması sonucu dökülüp bacayı tıkıyor.

GAZI DIŞARI ATAMIYOR

Bu gibi tıkanmalar sonucu atık gaz dışarıya atılamazken ve bu gazın ortama dolması yüzünden karbonmonoksit zehirlenmeleri meydana geliyor ve can kayıpları yaşanıyor. Baca temizliği ihmâle gelmez. Bu nedenle bacalar ihmâle gelmemeli ve hâlâ temizletilmediyse, en kısa zamanda temizletilmeli. Vatandaşların kendi yöntemleriyle bacalarını açmaya çalışmalarının da yanlış olduğunu sürekli belirtiyoruz. Bu tür girişimler bacayı tahrip edebilir daha da tıkayabilir.”

10 AYDA 266 YANGIN

Kış aylarında meydana gelen baca tutuşmasının da yangınlara yol açtığına dikkat çeken Celil Sipahi, bu yangınların daha çok lokanta, pastane, kafe gibi iş yerleri bulunan binalarda meydana geldiğini söyledi. Başkent’te 10 ayda 266 baca yangını yaşandığı bilgisini de paylaşan Sipahi şöyle devam etti:

“Bacalarda zamanla biriken yağ atıkları, zift ve kurum, sobaların yada ocakların yakılmasıyla tutuşarak alev alıp, baca yangınlarına neden olabiliyor. Önemsenmeyen ve basit gibi görünen bu tabakalar, aslında baca içinde büyük tehlike oluşturuyor. Alttan tutuşan alev, baca boyunca yayılıp çatıya kadar ulaşıyor. Yani küçük bir alev, büyük bir yangına yol açabiliyor. 1 Ocak’tan bugüne Ankara’da 266 baca yangını meydana gelmiş olup, bazıları da çatı yangınına dönüşerek büyük tehlikeler atlatıldı.”

İNTERNETTEN BAŞVURULABİLİYOR

Ankaralılar baca temizliği için başvurularını, Akköprü’deki İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na yapabiliyor. Vatandaşların 08.30-15.30 saatleri arasında açık olan vezneye ücretini yatırmaları gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden de işlem yapabilen vatandaşlar, 341 41 60 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bacada ihmâl öldürür hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2017 tarihinde saat 14 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bacada ihmâl öldürür haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Eylül 2018, Pazar
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:17
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:16
 • Yatsı
  20:36
Sayfa Başı