Gündem Haberleri

  Babuna'ya son uyarı Bakan: Mahkemeye veririm

  Hürriyet Haber
  16.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, lösemi hastası Dr. Oktar Babuna ve arkadaşlarını son kez uyardığını belirterek, ‘‘Yanlışlarını sürdürürlerse, Tabipler Odası'na ve mahkemeye başvurmaya mecbur kalacağım’’ dedi. Durmuş Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Babuna ve arkadaşları için, ‘‘Yanlış bilgiyle, toplumu sağlığı konusunda yanlış yönlendiriyorlar. Uyanıklık yapmasınlar, yanlışlardan vazgeçsinler. Bizi bazı şeylere mecbur etmesinler, biz onların üstüne gitmiyoruz. Olayın oluş şekliyle ilgiliyiz. Kötü niyetli olduklarını da düşünmek istemiyoruz. Hálá o kampanyayı sürdürme istekleri var. Bu mümkün değil’’ dedi.

  Durmuş, Babuna'nın referans gösterdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Vakıf Başkanı Prof. Dr. Faruk Erzengin'in, Amerika'daki bir özel laboratuvara, ‘devlet garantisinde’ olduğunu öne sürerek, ‘Bu kanları inceleyin’ diye resmi yazı gönderdiğini bildirdi. Durmuş, Erzengin'in daha önce, kampanya ile bir ilişiğinin olmadığını söylediğini anımsatarak, ‘‘Altında imzası bulunan yazı netni elimizde’’ dedi.

  İHBAR ETTİ

  Yetki tecavüzü ve yanlış yönlendirmenin söz konusu olduğunu öne süren Durmuş, ‘‘Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu'na rica ediyorum. Bu konunun üzerine gitsinler’’ ihbarı yaptı. Babuna'nın ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın özel uçak tahsis ettiği açıklaması yaptığına dikkat çeken Durmuş, buna karşılık Genel Başkan Yardımcısı Ahat Andican'ın, ‘‘Bazı partililerin yardımı, partimizin arkasında olduğu anlamına gelmez’’ dediğini anımsattı.

  Olaydan, ‘ticari çıkar’ kokusu geldiğini vurgulayan Bakan Durmuş, konuyu araştırma ve soruşturma görevinin Maliye, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarında olduğunu söyledi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı