Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baba'ya ‘Barış elçisi’ görevi

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HÜKÜMET ortakları, Cumhurbaşkanı Demirel'in Türkiye'nin özellikle dış ilişkilerinde ‘Barış elçisi’ olarak fahri görevlendirmeye hazırlanıyor. Demirel'in bu öneriye sıcak bakması durumunda, ANAP kurmayları yasa teklifi hazırlayacak.

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, Demirel'in özellikle Türk cumhuriyetleriyle ilişkiler konusunda çok önemli bir ağırlığı olduğunu söyledi. ABD eski başkanlarından Jimmy Carter ve George Bush'un sık sık ABD ile diğer ülkelerin ilişkilerini düzenleyici rol üstlendiğini anımsatan Aslan, ‘‘Bu ülkelerde literatürü inceletiyoruz, alt yapısının nasıl sağlandığını araştırıyoruz’’ dedi.

  Koalisyon ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Demirel'in birikiminden yararlanmak gerektiğini belirtmişti.

  Washington Enstitüsü:

  Demirel, sağda kaos yaratabilir

  WASHINGTON Enstitüsü, Süleyman Demirel'in 16 Mayıs'tan sonra aktif siyasete dönmesinin, merkez-sağda kaosa yol açabileceğini belirtti. 75 yaşındaki ‘enerjik’ Demirel'in siyaseten aktif olacağının işaretlerini verdiği, bunun da parti politikasına dönüş anlamına geldiğine dikkat çekildi. Enstitü raporunda, görev süresinin uzatılması konusundaki gelişmelerin Demirel'in itibarını zedelediği ve halkın dörtte üçünün siyasete dönmesini istemediği kaydedildi.

  Ortadoğu konularında uzman olan Enstitü, Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili son raporunda, ‘‘TBMM'nin seçimi, yeni ve paradoksal bir kişilik oldu’’ sözlerine yer verdi. ‘Cesur demokrat’ olarak bilinen Sezer'in, dış politikada önceleri fazla etkili olamayacağı, laik görüşlerinin ise orduyu memnun etmesine rağmen, TSK'nın yeni cumhurbaşkanıyla ilgili kuşkularının olabileceğine dikkat çekildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı