Gündem Haberleri

  Babasının partisinden ihraç edildi

  Hürriyet Haber
  05.09.2015 - 23:21 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun teklifini kabul ederek geçici seçim hükümetinde yer alan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, babası Alparslan Türkeş’in kurucusu olduğu Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) ihraç edildi. MHP Merkez Disiplin Kurulu, ihraç kararını oybirliğiyle aldı.

  GEREKÇELİ KARAR

  İhraç kararının gerekçesinde şöyle denildi: “Türkeş’in, Geçici Bakanlar Kurulu’nda yer alması eylemi; birlik ve beraberlik içinde çalışma, parti faaliyetlerinde kademe esasına ve disiplin hükümlerine riayet etme, partinin ilkelerini, politikalarını ve görüşlerini benimseme yükümlülüklerine aykırılık teşkil ettiği ve adı geçenin böylelikle parti tüzüğünün amir hükümlerini ihlal ettiği anlaşılmaktadır.” Kararda daha sonra tüzüğün, “Disiplin Cezalarını Gerektiren Haller” başlıklı 78’inci maddesinin, “4’üncü kesin çıkarma gerektiren haller” alt başlığındaki hükümler de sıralandı. Bunlar arasında, “Parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak; partiyi şahsi menfaatlerine alet etmek; partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozacak ve genel başkan, parti organlarına karşı ağır disiplinsizlik teşkil edecek, parti faaliyetlerini önemli surette aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak davranışlarda ve faaliyetlerde bulunmak; usulüne uygun olmayan işlemler yaparak kamuoyu önünde partinin saygınlığına halel getirici davranışlarda bulunmak” hükümlerinin yer aldığı belirtildi.

  TUĞRUL Türkeş, geçici seçim hükümetindeki bakanlık görevini kabul etmesinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talebiyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilmişti. MHP yönetimi, ‘Tedbirli’ olarak sevk edildiği için artık kendisinin partiyle bağı kalmadığını, hükümette de MHP adına görev alamayacağını öne sürmüştü. Ancak ihraç kararı kesinleşmeden geçici seçim hükümetinde Türkeş, MHP’li olarak görev aldı. 26 Ağustos’ta disipline sevk edilen Türkeş’e, yazılı savunmasını yapmak için bir hafta süre tanındı. Türkeş ise bu süreçte kurula savunma göndermedi.

  2 SARHOŞ İLE 3-5 TANE ÇAKAL

  Bunun yerine Türkeş, önceki gün düzenlediği basın toplantısında da, “Partimi iktidar yaptım” diyerek tavrını sürdürdü. Türkeş şunları söyledi: “Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle benim partim MHP de iktidar olmuştur. Ben partimi iktidar yaptım. Beni soyadımdan dolayı mirasyedi olmakla suçluyorlar. Bu ithamı kabul ediyorum. Miras konusu dinen helaldir, hukuken haktır. Yani bu benim meşru hakkımdır eğer miras varsa. Bunu söyleyenlere şunu söylemek lazım. Sizler kimin mirasını yiyorsunuz? MHP mensubuyum. Kimse beni bundan dolayı partimden atamaz. Geride bıraktığımız bir hafta içerisinde, üstlendiğim anayasal görevim sebebiyle bana kimler sataşmış diye şöyle bir baktım, değerlendirdim. Üzülerek gördüm ki bu konuda hakkımda laf etmeye yeltenenler, 2 sarhoş ile 3-5 tane çakaldan ibaret. Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum.”

  BAHÇELİ’DEN ‘SERÇELİ’ YANIT

  MHP lideri Bahçeli, aynı gün Türkeş’in gidişi MHP’ye oy kaybettirir mi” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bir dağa bir serçe konsa dağ ne kazanır, bir dağdan bir serçe kalksa dağ ne kaybeder? Bilmem anlatabildim mi? Hiç kimse, hiç bir partili, kendisini yasalar üzerinde görmemeli, tüzüğün, partinin üstünde görmemeli, o partiye gönül vermiş insanlar üstünde görmemeli. Yasaya, tüzüğe yersiz kalmış olan kişi, disiplin kurulu gereğiyle her türlü işlemle muhatap kılınabilir.”

  OYBİRLİĞİYLE İHRAÇ

  Dün toplanan Merkez Disiplin Kurulu (MDK), oybirliğiyle Türkeş’i partiden ihraç etti. MHP’den yapılan açıklamada özetle, “Türkeş hakkında düzenlenen disiplin soruşturması dosyası müzakere edilmiş, yapılan müzakereler sonucunda gizli oylama-açık tasnif usulü ile oylama ve sayım yapılarak Türkeş’in, MHP Tüzüğü’nün 78/4-(c), (d), (e), (i) maddeleri uyarınca parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası ile cezalandırılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir” denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı