Ege Haberleri

EGE

  Babasının fabrikasını satın aldı, ’Taş Market’le yola çıktı

  Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)
  31 Ocak 2015 - 01:15Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 15:50

  DENİZLİ’de 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Faber Mermer’in yönetimine ’İkinci kuşak yönetici’ Yasin Cinkaya geçti. 6 yıl önce babası İbrahim Cinkaya’dan ayrılarak Cinkaya Doğaltaş’ı kuran ve birçok ülkeye doğaltaş ihracatı gerçekleştiren Yasin Cinkaya, babasından Faber Mermer’i satın aldı. Kendi markasıyla Taş Market kurma projesini hayata geçiren Yasin Cinkaya, 180 çeşit doğaltaş ürününün satılacağı ilk Faber Taş Market’i hafta sonunda Bodrum’da açacağını söyledi.

  Denizli’nin en büyük mermer ihracatçılarından biri olan Faber Mermer’de Yönetim Kurulu Başkanı babası İbrahim Cinkaya ile birlikte çalışan Yasin Cinkaya, 6 yıl önce şirketini kurdu. ’Cinkaya Doğaltaş’ adını verdiği şirketiyle sektörde faaliyet göstermeye başlayan Yasin Cinkaya, ABD, Almanya, Kanada, Fransa ve Avusturalya’ya ihracat yapmaya başladı. ABD’de önce Kaliforniya’da daha sonra Houston’da iki depo açan Cinkaya, ikinci fabrikasını kurmak için çalışmalar yaparken baba İbrahim Cinkaya, yaşının ilerlediğini söyleyerek oğluna kendi fabrikasını satın almasını önerdi. Yasin Cinkaya babasının bu teklifini kabul edip, fabrikayı satın aldı ve Faber Doğaltaş Mermer olarak fabrikayı yeniledi.

  Adını taşıyan holding bünyesinde 7 şirket bulunduğunu, 7 mermer ocağında 500 çalışan ile 35 milyon dolar ihracata ulaştıklarını belirten Yasin Cinkaya, Türkiye’nin ilk doğaltaş marketlerini Türkiye’de ve beş ülkede kuracaklarını belirtti. Faber Doğaltaş Market’in ilk örneğinin hafta sonunda Bodrum’da açılacağını belirten Cinkaya, şöyle dedi:

  "Doğaltaşı ilk tüketicinin ayağına kadar götüreceğiz. Taş markette 180 farklı ürün yer alacak. Doğaltaş ve mobilya kullanılarak televizyon ünitesi, yatak odası grupları imal etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Faber Taş Market’i, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa, Almanya, Avusturya ve Kanada’da bir çok şehirde açacağız. Kendi markamızla, kendi mağazalarımızla tüketiciyle buluşacağız."

  Mermeri bir taş olarak değil nefes alan, yaşama renk ve sıcaklık katan bir element olarak gördüklerini ifade eden Cinkaya, şöyle devam etti:

  "Yeni aldığımız fabrika ile birlikte ayda 185 bin metrekare doğaltaş işleme kapasitesine ulaştık. Mermeri sadece blok olarak yada işleyip başka markalarla satmaktan çok kendi markamızı taşıyan ürünlere sanatsal bakış da katarak nihai nokta olarak tüketiciye ilk elden ulaştırmak hedefindeyiz. Uzun zamandır maden konusunda yeni ocak çalışmalarımız vardı. Ülkemizin dışında ve şehir dışında yeni sahalar açtık. Yoğunluğumuzu bu yöne verdik."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı