Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Babasını, Yunus kıyafetiyle uğurladı

  Elvan EZBER/İSTANBUL (DHA)
  21 Aralık 2009 - 13:49Son Güncelleme : 21 Aralık 2009 - 13:49

  İSTANBUL Bakırköy'de 2.08 promil alkollü sürücü İbrahim Ilıca'nın çarparak şehit ettiği polis memuru Kemal Demir'in cenazesinde eşi sinir krizleri geçiroi. Kemal Demir'in 3 yaşındaki oğlu Ceyhun, babasını kendisine aldığı Yunus polisi üniformasıyla uğurladı.

  Sahil Yolu'nda aşırı hızla giden alkollü sürücü İbrahim Ilıca'nın uygulama sırasında çarparak ölümüne neden olduğu trafik polisi Kemal Demir (34) için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kemal Demir'in ailesi, yakınları ve meslektaşları katıldı. Şehit polis Kemal Demir'in naaşı emniyet önüne getirildiği sırada yakınları ağıt yaktı. Kemal Demir'in sinir krizleri geçiren eşi Asuman Demir'i kayınvalidesi ve yakınlarını kadın trafik polisleri teselli etti. Kendinden geçen Kemal Demir'in bir yakınına ambulans içinde acil müdahalede bulunuldu.

  HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

  Tören alanına gelen Vali Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kemal Demir'in ailesine başsağlığında bulundu. Eşi Asuman Demir, “Hakkımı o kişiye helal etmiyorum. Cezasını çeksin. Sonuna kadar davacıyım” dedi.

  Saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Vali Muammer Güler, TCK’nın 21. ve 22 maddelerinde 2005 yılında “Bilinçli taksir” ve “olası kast” düzenlemeleri yapıldığını hatırlattı. Güler, “Bu olay kesinlikle taksir değildir, bilinçli taksir de değildir, bir kasta dayanmaktadır. Bu bir cinayettir, ortadaki tablo ibret vericidir. 'Pişmanım', 'Çok pişmanım' ifadeleri bir anlam ifade etmiyor. Pişmanlıkların toplum adına ve yargı kararlarıyla mutlaka bedeli ödetilmelidir. Biz bağımsız Türk yargısının bu olayın ve benzer olayları mutlaka olası kasıt şeklinde değerlendireceğini ve bu şekilde daha etkin bir yaptırım uygulanabileceğini ifade ediyor ve bunu Türk yargısından bekliyoruz” dedi. Başka insanların da bu şekilde hayatlarını kaybettiğini ifade eden Muammer Güler, ”Bir yanda görevini yaparken şehit olan polis arkadaşımız, bir yandan 2.08 promil alkol alan bir vatandaş. Bu gerçekten ibret verici bir durum” dedi. Güler, 2008 yılında yaklaşık 25 bin, bu yıl içinde de yaklaşık 18 bin kişi hakkında alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldığını dile getirdi.

  KEMALLER ÖLMESİN DİYE ÇALIŞIYORUZ

  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da alkollü araba kullanmanın en tehlikeli trafik suçu olduğuna dikkati çekerek, ABD ve bazı ülkelerde alkollü kazaların “Tasarlayarak adam öldürme” suçu kapsamında değerlendirildiğini söyledi. Çapkın, “Mevcut düzenlemeler tam olmasa bile etkili sayılabilir. Kemal'ler ölmesin, halktan hiç kimse trafik kazalarında ölmesin, diye trafik teşkilatı oladak yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

  İstanbul’da son üç ayda ortalama günde 150 kişinin alkollü araba kullanmaktan ehliyetinin alındığını belirten Çapkın, hafta sonlarında bu rakamın 300-350’yi bulduğunu kaydetti. Alkollü araç kullanmanın reflekslerde büyük yavaşlatıcı etkisinin olduğunun bilimsel olarak da kanıtlandığını dile getiren Hüseyin Çapkın, “Çağdaş ülkelerde tasarlayarak adam öldürme cezası kapsamına alınmasının bundandır” diye konuştu.

  Kemal Demir için Fatih Müftüsü İsa Gürler dua etti. Bandoda görevli polis memurları da enstrümanları ellerindeyken duaya eşlik etti. Törenin ardından evli ve bir çocuk babası 6 yıllık polis memuru Kemal Demir'in naaşı defnedilmek üzere memleketi Giresun'un Tirebolu ilçesine gönderildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı