"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Babamın yeni ailesiyle yaşadığı eve gitmek istemiyorum

Babam, yeni karısı ve çocuklarına çok düşkün. Son zamanlarda yanına gittiğimde benden rahatsız olduğunu fark ettim. Onun evine gitmek istemiyorum ama okul paramı ödediği için annem gitmek zorunda olduğumu söylüyor.

Sevgili Güzin Ablacığım, lütfen bana bir yol gösterin. Babamla annem ben çok küçük yaştayken boşanmışlar. Neden bilmiyorum ama annem babamdan hiç para almamış. Benim için de çok küçük bir nafaka bağlanmış.
Oysa babamın maddi durumu çok iyidir.
Annemi seviyorum, onunla mutluyum. Babam benim özel okul paramı ödüyor sadece. Ama arada bir anlaşma, sözleşme yok. Arada bir sadece canı isterse bana bir şeyler alıyor. Biraz daha küçükken babamın evine mutlulukla giderdim, onu severdim.
Ama zamanla benimle fazla ilgilenmediğini, yeni karısına ve çocuklarına çok düşkün olduğu için benden rahatsız olduğunu fark ettim.
Son zamanlarda da yanlarına gittiğimde bana sanki öz babam değilmiş gibi davranıyor.
Artık onlara gitmek istemiyorum ama annem ısrar ediyor. Suyuna gitmemi, parasını ödemezse okuluma devam edemeyeceğimi söylüyor.
Ben okuluma devam etmek istiyorum ama sevmediğim birinin yanına gitmek ve ona rol yapmak istemiyorum.
Annemle bu yüzden sürekli tartışıyoruz. Ben onun babama gitmem için zorlamasını anlayabiliyorum ama o benim gitmek istemeyişimi anlayamıyor bir türlü. İstenmediğim bir yerde kalmam hoş değil. Babamla konuşmak da imkansız. Her sözüme bir küçümsemeyle karşılık veriyor.
Liseyi bitirmeme iki yıl kaldı. Ama ben çok bunaldım.
Sakın yanlış anlamayın; annem çok iyi ve çok fedakâr bir kadındır. Geliri fazla değil ama her isteğimi yapmaya çalışır.
Babamın ve ailesinin lüks yaşamını görüp bizim bu kadar sıkıntı çekmemize de isyan ediyorum...
- Rumuz: Mutsuz kız

Canım kızım, zaman zaman düşünürüm; benim babam da annemle ayrıldıktan sonra beni hiç görmek istememiş. Yeni eşi ve onun çocuklarıyla bir aile kurmuş, beni unutmuş. Bu beni çok etkilemiştir.
Ama bazen de böyle kopmuş anne ve babanın arasında kalmak, bir ona bir diğerine giderek yıpranmak daha mı iyi olurdu ya da seninki gibi sevgisiz ve isteksiz bir babayı görmeye gidip onun mutluluğunu yakından izlemek daha mı acı verirdi bana diye düşünürüm. Ve o zaman halime şükrederim.
Çok varlıklı olmasalar da annemle anneannemin bana sağladıkları yaşam ve onların verdiği o eşsiz sevgiyle çok daha mutlu olduğumu kabul ederim. Sana da bunu tavsiye ederim. Aslında seni çok iyi anlıyorum. Bence annenin ısrarı anlamsız.
Çünkü eminim, baban sen onu görmeye gittiğin için eğitim masrafını karşılamıyordur. En azından sana bunu sağlayarak vicdanını rahatlatmaya çalışıyordur.
Kısacası belki o da senin gidip gelmenden rahatsızdır.
Bu nedenle bence anneni razı etmeli ve babana gidiş tarihlerinin arasına mesafe koymalısın...

X