« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Babamı her geçtiğimde keyif alıyorum"

Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde düzenlenen Güneydoğu Avrupa Karting Bölge Şampiyonası'nda “Rotax Max Senior” kategorisinde yarışan Osman Aydemir, yetiştirdiği oğlu Orçun Aydemir'i geçemedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
AA muhabirine açıklama yapan Osman Aydemir, karting sporuna arkadaşının tavsiyesi üzerine başladığını, 2,5 yıldır çeşitli şampiyonalarda mücadele ettiğini söyledi.

Test sürüsü yaptıktan sonra karting sporuna karşı ilgi duymaya başladığını ifade eden Aydemir, karting aracını kullanırken adrenalin duygusunun arttığını kaydetti.

Aydemir, “Sürüşte adrenalin duygusu çok yükseliyor. Yarışlarda küçük hesaplar yapmanız gerekiyor, santimetre ve milimetreler bile bu sporda çok önemli. Dolayısıyla çok stabil şekilde yarışı bitirmeye çalışıyorsunuz” dedi.
Kendisinin karting sporuna başladıktan 6 ay sonra oğlunun da bu spora karşı ilgisinin olduğunu fark ettiğini dile getiren Aydemir, “Ben bu spor yaparken keyif alıyordum. Bunun için oğlumunda bu sporu yapması gerektiğini düşündüm. Oğlum Orçun'da antrenmanlarımı izliyordu. Antrenmanlarda onun da bu spora ilgisi olduğunu tespit edince bu sporda eğitim alması için çalışma başlattım” diye konuştu.

Aydemir, kartingde yetiştirdiği oğlunun 2 yıldır çeşitli ulusal ve yerel yarışmalara katıldığını anlatarak, Rotax Max Senior ve prokart kategorilerindeki yarışlarda oğlu Orçun ile rakip olarak karşı karşıya geldiklerini söyledi.
Kendisinin 4, oğlu Orçun'un da 8 kupasının bulduğunu ifade eden Aydemir, oğlu Orçun'un kendisinden daha başarılı bir sporcu olduğunu dile getirdi.

Pistte rakip olmak farklı bir çekişmeye sahne oluyor

Motor sporlarında bazen mekanik arızaların yaşanabildiğini dile getiren baba Aydemir, İzmir'de yapılan yarışlarda kendisinin oğlu Orçun'u geçtiğini, Orçun'un da kendisini Güneydoğu Avrupa Karting Bölge Şampiyonası yarışlarında geride bıraktığını dile getirdi.

Aydemir, pistteki yarışlarda Orçun ile rakip olarak yarışmanın aralarında farklı bir çekişmeye yol açtığını kaydederek, “Yarış sonrasında biz kendimizi mutlaka değerlendiriyoruz. Bu durum keyifli bir sohbete dönüşüyor. Yapılacak yarışların stratejilerini oğlumla beraber yapıyoruz. Beraber tartışarak en doğru stratejiyi belirliyoruz. Evde strateji belirlerken baba-oğul, piste geldiğimiz de ise rakip oluyoruz” dedi.

“Babamı her geçtiğimde keyif alıyorum”

Baba Aydemir, rakip olarak oğluyla yarışmaya başladıklarında farklı duygular hissettiğini dile getirerek, “İlk yarışlarda aklım hep pistte yarışan oğlumdaydı. Yarış esnasında oğlunuzun ne yaptığını göremiyorsunuz. Oğlunuz bir köşede yaşıyor ama ne olduğunu bilmiyorsunuz ama bu duyguyu tecrübe ve pratikle üzerimizden attık” ifadesini kullandı.

Mekanik arızadan dolayı oğlu Orçun'un yarış dışı kalmasını ilk gördüğünde tedirgin olduğunu aktaran Aydemir, söz konusu durum nedeniyle oğlunun demoralize olduğunu fakat Orçun'un zamanla mekanik arızalardan dolayı yarış dışı kalmaya alıştığını kaydetti.

Oğul Orçun Aydemir ise babasıyla rakip olmayı kendisinin istediğini belirterek, babasıyla yarışmanın kendisinde heyecan yarattığını bildirdi. Babasıyla girdiği yarışların rekabet içerdiğini anlatan Aydemir, “Babayla rakip olmak duygusunu bu yarışlarda tattığını” dile getirdi.

Karting'e erken başladığı ve genç olduğu için babasına göre daha avantajlı olduğunu dile getiren Aydemir, babasını her geçtiğinde bu durumdan keyif aldığını ifade etti. Aydemir, “Babamla yarıştığımı birkaç kere rüyamda gördüm. O rekabeti rüyamda hissettim” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz