"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Babama ‘Kızınız beni ilişkiye zorladı’ demiş

Merhaba Güzin abla, ben 19 yaşında bir genç kızım. 11 yıldır Avrupa’da yaşıyorum ve sana içimi dökmek istiyorum. Çok gururluyum ama kalbime söz geçiremiyorum. Dört yıl önce birisini sevdim, o da beni sevdiğini söylüyordu. Yedi ay görüştük ama o sevgime layık değilmiş.

Bana her gün telefon eden, bana damardan ve candan sözler söyleyen bu genç, beni hem benim, hem kendi sülalesine rezil etti. O şu an 23 yaşında. O zaman 19 yaşlarındaydı, ben de 15’imdeydim.

Babam ilişkimizi öğrenince, aslında beni sevmediğini, benim onu bu ilişkiye zorladığımı söylemiş babama. Bütün sorumluluğu bana yükledi.

Ben de onu halen sevip sevmediğimi bilmiyorum ama onun beni sevmediği ortada. Şu anda karşılaştığımızda ne selam veriyor, ne de konuşuyoruz. Her zaman aynı ortamlarda buluşuyor ama ben ona yabancı gibi davranıyorum.

Bana yaptıklarını, o döktüğüm gözyaşlarını unutamıyorum. Altı ay kadar önce gelip beni isteyeceğini söylediler, ama ne diyeceğimi bilmiyorum. Çünkü onu affedemiyorum ama halen de ona karşı bir şeyler hissediyorum. Sanki onu rezil eden benmişim gibi benimle hiç konuşmuyor.

Duyduğuma göre benimle birlikteyken de başka kızlarla birlikte olmuş, halen de oluyormuş. Yine de ne zaman beni görse, öküzün trene baktığı gibi bakıyor. Aklım çok karışık, yardım et bana.

<ı>RUMUZ: KISA D

Sevgili kızım, ne diyeyim, gerçekten çok alçakça bir davranış bu. Ama yine de onu çok fazla suçlayamıyorum. Çünkü o dönemde o da henüz çok gençmiş, üstelik de kimbilir babandan ne kadar korkuyordu!

Tabii bu davranışını affettirmez. Sen de ona karşı bu tavrı almakta çok haklısın. Onurlu bir genç kız olarak, ona artık yüz vermemen çok doğal. Üstelik de artık ona ne kadar güvenebileceğini bilmiyorsun?

Yine de tüm öfkene ve kırgınlığına rağmen yıllardır onu unutamaman da ilginç tabii.

Bir yandan öfke duyuyor ama bir yandan da onu unutamadığını söylüyorsun. Bu gencin pek fazla güvenilir biri olmadığı ortad, bu ortamda seni gelip istese ne olacak?

Onunla evlenmeyi hala düşünebiliyor musun?

Hem altı ay olmuş bunu duyalı ama, gelen giden de yok. Bence kendini boş yere üzme, hem bak, onu unutabilmek için elinde yeteri kadar nedenin var.

%40 özürlü raporu nedeniyle iş bulamıyorum

İyi günler ablacığım. 1971 Balıkesir doğumluyum. 1.90 boy, 80 kilodayım. Düz lise mezunuyum. Balıkesir Sındırgı’da ikamet ediyorum. Dış görünüşümde herhangi bir sorun, yok. Ama iş bulamıyorum.

Nedeni ise benden istenen ehliyet sağlık raporları gibi belgelerde sorunlar olmasıdır. İç hastalıkları sebebiyle %40 özürlü raporumun olması. Raporun özü ise şöyledir: Sol kulakta işitme kaybı, kalp kapakçığının bir tanesinin çalışmaması, karaciğer rahatsızlığı gibi...

Normal şartlarda da çalışabilirim ama iş bulamıyorum. Şimdi acilen iş arıyorum. Evliyim, iki çocuğumuz var. Eşim de 27 yaşında ve o da düz lise mezunudur.

Verilecek her işi kendi işim gibi gören, iş disiplinine aşırı önem veren bir yapım vardır.

Lütfen yardım edin. İnşallah sayenizde bir iş sahibi olurum.

<ı>Abarak@mynet.com

Sevgili oğlum durumuna üzüldüm, ülkemizde işsizliğin ne boyutta olduğunu bilmeyen mi var, ama şirketlerde özürlü çalıştırma zorunluluğu da var.

Mail adresini yayınlıyorum, umarım sesini duyan olur.

Keşke sevdiğini bilseydim demiş

Sevgili Güzin abla, bir kız var, üç aydır tanışıyoruz ve ona karşı derin duygular besliyorum. Bir araya geldiğimizde onun da bana bakışları ve davranışları dikkatimi çekti. Bir gün bana hiç kimseyle çıkmadığını ve çıkmayı da düşünmediğini söylemişti. Bunu duyunca dünyalar benim olmuştu, çünkü ben de bu zamana kadar kimseyle çıkmamıştım.

Ama beklenmedik bir olay gelişti. Bir gün onun kız arkadaşları aralarında konuşurken sevdiğim kızın bir erkek arkadaşı olduğunu duydum. O zaman bir arkadaşım, ona benim kendisiyle ilgilendiğimi, ileriye dönük düşündüğümü, söylemiş.

Sevdiğim kız, benimle sadece iyi arkadaş olduğunu, çıktığı erkek arkadaşıyla birlikteliğinin yeni başlamış olduğunu, ve ‘Erkek arkadaşımla çıkmaya başlamadan önce söyleseydiniz iyi olurdu’, demiş. Bana yol gösterin: Pes mi etmeliyim, yoksa mücadele mi vermeliyim?

<ı>RUMUZ: SEVENLER HEP KAYBEDER MİSevgili oğlum, bağışla beni ama siz gençler bunu hep yapıyorsunuz. Bir kızdan hoşlandığınız halde, ona bir türlü açılamıyor, zamana bırakıyorsunuz. Bu arada da tabii bir başkası onu kapıveriyor.

Kızın sana karşı ilgisiz olmadığını, bakışlarıyla bunu anlattığını söylüyorsun. Ama belki senden birtakım sözler bekledi bekledi. Sonunda bir başkasıyla çıkmaya başladı, demek ki! Hala da araya arkadaşını sokuyorsun.

Ne bekliyorsun ki oğlum? Sevenler hep kaybeder mi, diye soruyorsun. Eh! Biraz acele etmezlerse, kaybedebilirler doğrusunu istersen. Sabret bakalım, belki o ilişkisinden hoşnut kalmazsa, sana dönebilir.
X