"Cenker Tezel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cenker Tezel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cenker Tezel

"Babam ve Oğlum" filmi, 6 dalda SİYAD ödüllerini topladı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından bu yıl 38. düzenlenen SİYAD Ödül Töreni'ne Çağan Irmak'ın yönettiği "Babam ve Oğlum" filmi damgasını vurdu. Toplam 6 dalda ödüle layık görülen "Babam ve Oğlum" filmi oyuncuları ve yönetmeni Çağan Irmak ödül törenine damgalarını vurdular. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi senaryo ve sinema dergisi en iyi film ödüllerini toplayan Babam ve Oğlum filmi geceye damgasını vurdu. Tören'de Anlat İstanbul filmi iki, Gönül Yarası ve İki Genç Kız filmi de birer ödül aldılar.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), her yıl geleneksel olarak düzenlediği Türk Sineması ödül törenini 38. kez gerçekleştirdi. Pazartesi gecesi Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılan geceye Türk Sineması'nın önemli isimleri katıldı.

Bine yakın davetlinin izlediği törende, geçen yıl sinemalarımızda vizyona giren Çağan Irmak imzalı "Babam ve Oğlum" tam altı dalda ödül alarak geceye damgasını vurdu. Film, yönetmen, senaryo dallarında Çağan Irmak'ı üç kez sahneye çıkartan SİYAD, yardımcı erkek oyuncu bölümü dışındaki oyunculuk dallarında da "Babam ve Oğlum"u ödüllendirdi. Gecede "Anlat İstanbul" iki, "Gönül Yarası" ve "İki Genç Kız" birer ödül aldılar.

38. SİYAD Ödülleri şu isimlere gitti:

En İyi Film: Babam ve Oğlum

En İyi Yönetmen: Çağan Irmak (Babam ve Oğlum)

Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo: Çağan Irmak (Babam ve Oğlum),

En İyi Görüntü Yönetmeni: Mehmet Aksın (Anlat İstanbul),

En İyi Müzik: Ortaklaşa olarak Gökhan Kırdar (Anlat İstanbul) ile Replikas (İki Genç Kız),

Cahide Sonku-En İyi Kadın Oyuncu: Hümeyra (Babam ve Oğlum),

En İyi Erkek Oyuncu: Çetin Tekindor (Babam ve Oğlum),

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Şerif Sezer (Babam ve Oğlum)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Timuçin Esen (Gönül Yarası)

Törende "Eğreti Gelin"le oyunculuk kariyerine başlayan Onur Ünsal da Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü'nün sahibi olurken, Türk Sineması'nın önemli isimlerinden Gülşen Bubikoğlu, İzzet Günay, Şakir Eczacıbaşı, Türker İnanoğlu ve Yalçın Tura, SİYAD'dan birer Onur Ödülü aldılar.

Her yıl olduğu gibi Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi okurlarının seçtiği yılın en beğenilen vizyon filmi ödülü de gecenin başında verildi. Okurların seçtiği "2005 yılının en beğenilen filmi" de "Babam ve Oğlum" oldu.

Davetliler Erol Evgin'in mini konserini dinleme fırsatı bulurken önümüzdeki ay Türkiye sinemalarında vizyona girecek "Syriana" isimli filmin galasına da katıldılar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI