Gündem Haberleri

  Babam Atatürk’ün son kalesiydi

  Burak AKBULUT/İSTANBUL
  07.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Böbrek yetmezliği ve akciğer rahatsızlığı nedeniyle önceki gün hayatını kaybeden tarihçi-yazar Cemal Kutay’ın 5 çocuğundan en küçüğü olan kızı İnci Kutay Macora, "Babam Atatürk’ün son kalesiydi. Onu 14 yıl önce annemin öldüğü gün kaybettik" dedi.

  Bir süredir Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Aktan gözetiminde tedavi gören 95 yaşındaki Cemal Kutay, önceki gün fenalaşarak Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Academic Hospital’e kaldırıldı. Cemal Kutay, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 21.17’de hayata gözlerini yumdu. Cemal Kutay’ın ölümünün ardından Moda’daki evi ve okuyucuları yasa boğuldu. Kutay’ın küçük kızı İnci Kutay Macora, şunları söyledi:

  "Babam, annemin ölümünden 14 yıl sonra aynı gün hayatını kaybetti. Kardeşlerimle annemin kabrini ziyaret ettik ve akşam saatlerinde babamızı kaybettik. Babam Cemal Kutay, Mustafa Kemal Atatürk’ün son kalesiydi. Babamın eserlerine bizler sahip çıkacağız. Tüm eserlerini günümüz çağdaş ve modern Türkçesi ile tekrar basıma hazırlayacağız. Babam ofisinde ölümünün son günlerine kadar çalıştı. Erika daktilosu adeta onun sevgilisiydi. Çalışmalarını evinin üst katındaki ofisinde yalnız yapardı."

  CENAZE TÖRENİ YARIN
  /images/100/0x0/55ea8479f018fbb8f8852a24
  Kutay’ın manevi kızı ve yapımcısı olan Nur Onur, Kutay’ın cenazesinin yarın Erenköy Galippaşa Camii’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedileceğini söyledi. Onur, 5 çocuk sahibi olan Kutay’ın ABD’de olan oğlu ile İngiltere’de olan kızının da katılabilmesi için törenin 2 gün sonra yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

  187 kitap yazdı

  Cemal Kutay, Tahir Kutay ile Süreyya Hanım’ın 5’inci çocuğu olarak 1909 yılında Konya’da dünyaya geldi. Çeşitli basın kuruluşlarında muhabirlik, istihbarat şefliği, fıkra yazarlığı yaptı. Konya’da Yeni Anadolu Gazetesi’ni ve Zaman Dergisi’ni, İstanbul’da Halk Gazetesi’ni, Millet Dergisi’ni çıkardı. Tercüman, Yedigün, Hür Anadolu gibi gazete ve dergilerde yazarlık yaptı. Yaşamını tarihi araştırmalara adayan ve 5 çocuk sahibi olan Kutay’ın 187 basılmış kitap halinde eseri bulunuyor.


  ÇOKOKUNAN ESERLERİNDEN BAZILARI

  Türkiye İstiklal ve Hürriyet Mücadeleleri Tarihi (20 cilt, 1957-62)

  Bilinmeyen Tarihimiz (4 cilt)

  Tarih Sohbetleri (9 cilt, 1966-68)

  Örtülü Tarihimiz (2 cilt, 1975)

  Sisli Tarihimiz (2 cilt-1975)

  Midhat Paşa’nın Gurbet Hatıraları (3 cilt, 1983)

  Geçmişten Günümüze Türk Kitaplığı (1970).
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı