"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Babaevine döndüm şiddet yeniden başladı

Babam, alkolik ve madde bağımlısı bir psikopattır. Beni evden attığında, eski eşim yardım elini uzattı. Ama ondan boşanıp babaevine döndüğümde şiddet yeniden başladı.

Sevgili Güzin Hanım, ben 36 yaşında, üniversite eğitimi yarım kalmış bir kadınım. Eşimden bir süre önce boşanıp babaevine döndüm. Eski eşimin maddi yetersizliğinden dolayı nafaka alamıyorum. Şu anda da işsizim
Benim derdim, dünyaya gelmemle başladı. Babam nefret dolu bir alkolik, madde bağımlısı bir psikopattır. Çocukluğumdan beri beni  dövdü, sövdü. Beni bekârken evden attı. Para yardımını kesti.
Sadece eski eşim bana sahip çıktı, evlendi. Elimden tuttu, karnımı doyurdu. Ama onunla da zaman içinde geçimsizlik yaşadık. Maddi sorunlarımız nedeniyle evliliğimizi sürdüremedik.
Eve dönmemi fırsat bilen babam, bana psikolojik ve fizyolojik şiddet uygulamaya devam etti. Şimdi beni tekrar evden atmakla tehdit ediyor. Bir kere evden atıldığım için biliyorum; düşenin dostu olmuyor. Tutunacak dalım yok.
Annem de doğduğumdan beri gördüğüm şiddete seyirci kaldı. O ilkokul mezunu, üstelik kendisini yetiştirmemiş bir kadın. Hayatı boyunca babam tarafından ezildi, aldatıldı. Yine de korkuları yüzünden babamdan ayrılamadı. Babam kendisi gibi madde bağımlılarına ve alkoliklere, ayrıca hayat kadınlarına para saçıyor. Kendisini ya cezaevinde ya da tımarhanede görmek istiyorum. Ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.
? Rumuz: Psİkopatın kızı

Sevgili kızım, yaşadıkların beni çok üzdü. Baban gibi insanların çocuk sahibi olmaları büyük hata. Hukuksal haklarını bir avukata danıştım. Av. Mustafa İnanç, her zamanki gibi bana zaman ayırdı. İşte anlattıkları: “Okurunuzun yapabilecekleri maalesef çok sınırlı. Tek yol, akıl yoksunluğu ve madde bağımlılığından dolayı babaya vasi tayini istemek gibi gözüküyor.
Bunun için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat ederek, Medeni Kanun’un 406’ncı Maddesi’ne göre vasi tayini isteyebilir.
Bu maddeye göre; savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşam tarzı veya mal varlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.
Vesayeti düzenleyen diğer maddelere göre açılacak dava sırasında mahkemece yapılacak araştırmayla toplanacak sağlık kurulu raporu, emniyet araştırması gibi delillerle bu durum desteklenir ve hakim de şartların varlığına kanaat getirirse, babanın vesayet altına alınmasına ve kendisine bir vasi tayinine karar verebilir.”

X