İZMİR HABERLERİ

Babadan kızına ikinci yaşam

AA / Efsun Yılmaz
26.02.2016 - 10:38Son Güncelleme :

- İzmir'de yaşayan ve 13 yıldır böbrek hastası olan genç kız, babasından yapılan nakille şifa buldu

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - İzmir'de yaşayan ve 13 yıldır böbrek hastası olan genç kız, babasından yapılan nakille sağlığına kavuştu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 9 yaşında böbrek yetmezliği tanısı konulan Özlem Kılınçharman, 13 yıl ilaç tedavisi gördü. Evlilik hazırlıkları yaptığı sırada böbrekleri fonksiyonlarını yitiren Kılınçharman'a doktorlar, diyalize girmesi ya da böbrek nakli olması gerektiğini söyledi.

Dr. Cezmi Karaca başkanlığındaki Dr. Cem Tuğmen ve Dr. İsmail Sert'ten oluşan ekibin gerçekleştirdiği başarılı operasyon ile Kılınçharman'a babasından böbrek nakli yapıldı. Kılınçharman, operasyonun ardından diyalize hiç girmeden sağlığına kavuştu.

- Organ bağışı çağrısı

Nişanlısının desteği ve babasının böbreği ile hayata tutunduğunu anlatan Kılınçharman, şöyle devam etti:

"Annemden sonra babam bana yeniden can verdi. Diyaliz sürecinin sıkıntılarını doktorlarım anlatmıştı, diyalizle hiç tanışmadığım için çok şanslıyım. Eğer babamın böbreği uyumlu olmasaydı ben de nakil olmayı bekleyen hastalar gibi organ bekleyecektim. Ben şanslıyım, şanslı olmayan çok hasta var, herkes organlarını bağışlasın hastalara umut olsun."

Baba Muammer Kılıçharman ise kızına böbreğini hiç düşünmeden verdiğini ifade ederek kızını sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür etti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Dr. Karaca ise hastaya diyaliz ve organ nakli olmak üzere iki seçenek sunulduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Eğer nakil yapılmasaydı hasta haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalacaktı. Organ naklinin her zaman için birinci tercih olması gerekiyor ama maalesef ülkemizde organ bağışı çok az, canlı vericili nakiller daha çok yapılmakta. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Organ bekleyen hastalarımız için organlarımızı bağışlayalım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Babadan kızına ikinci yaşam hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 10 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Babadan kızına ikinci yaşam haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı