Gündem Haberleri

  Baba'dan iki sıcak mesaj

  Hürriyet Haber
  08.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümetin enflasyonla mücadele ve yeni AB politikalarına tam destek verdi. Demirel, hükümetin enflasyonla mücadele kararı almasını ‘‘sevinilecek’’ bir gelişme olarak değerlendirirken, enflasyonun ‘‘tedrici olarak’’ indirilmesi gerektiğini de vurguladı. Demirel, Türkiye'nin AB sürecinde yer alması konusunda da olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi.

  Demirel, dün Kuveyt dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, hükümetin enflasyonla mücadele kararı almasına ilişkin bir soruya, ‘‘Hükümetin enflasyonla mücadele kararlılığını destekliyorum. Ciddi biçimde eğiliyorsa sevinilecek bir şey’’ yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, Almanya gezisi ile uygulamaya koyduğu yeni AB politikasına da destek verdi. Demirel, Yılmaz'ın Almanya gezisine atıfta bulunarak, ‘‘Türkiye'nin AB'nin genişleme sürecinde yer almasında müspet gelişmeler var. Bu da memnuniyet verici’’ dedi. Enflasyonun bir günde aşağı çekileceğini beklemenin yanlış olacağını söyleyen Demirel, ‘‘Yani bu 180 kilometre hızla giden otomobili, frene basarak birdenbire 20 kilometreye indirmeye benzer. Bunu yapmaya kalkarsanız tepetaklak gelir. Yavaş yavaş, aşağı doğru. Yani bu sene 80'ler civarında olan enflasyon, gelecek sene 50'ler civarına inerse çok güzel olur’’ diye konuştu.

  Demirel, Esenboğa'da düzenlediği basın toplantısında da Kuveyt'teki temaslarında ikili ilişkilerin durumu ve mevcut işbirliğinin daha da geliştirilmesi olanaklarını değerlendirdiklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı