Gündem Haberleri

  Babacan'dan Kılıçdaroğlu değerlendirmesi

  Cem TURSUN / İdris TİFTİKÇİ - İSTANBUL DHA
  25.05.2010 - 13:27 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali babacan, TÜSİAD ve Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu (EAF)tarafından düzenlenen "İktisadi Dalgalanmalar ve Küresel Kriz" konferansına katıldı.

  Konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babacan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun işsizlikle ilgili yaptığı açıklamaların gerçekçi olup olmadığı yönündeki soruya, "Şu ana kadar somut fazla bir öneri duymadık. Onu zaman gösterecek" diye cevap verdi.

  "İŞSİZLİK RAKAMLARI KADEME KADEME DÜŞECEK"

  Başbakan Yardımcısı Babacan, konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun "Başbakan'ın önümüzdeki üç ay içinde işsizlik oranlarının düşeceğini söylemesini nasıl yorumluyorsunuz ?" sorusuna Babacan, "Biliyorsunuz Türkiye'de işsizlik rakamları dönemsellik içeriyor. Kış aylarında yüksek yaz aylarında daha düşük oluyor. Buna göre Şubat ayı geleneksel olarak işsizliğin en fazla olduğu aydır. Şubat ayıyla ilgili rakamı da açıklandı. Dolayısıyla Şubat'tan sonra işsizlik rakamları kademe kademe düşecek" diye yanıtladı.

  Rakamların yaz aylarında Temmuz, Ağustos gibi en düşük oranlara ulaşacağını ifade eden Bakan Babacan sözlerine şöyle devam etti: "İnşaat ve turizm canlanıyor. Türkiye genelinde tarım canlanıyor. Daha önceki senelerle mukayeseyi kolaylaştırmak için TUİK'e talimat vermiştik. Bir de mevsimsellikten arındırılmış bir işsizlik rakamı hesaplayın diye. Bunun da artık TUİK açıklıyor. Mevsimsellikten arındırılmış rakamlara da bakmak lazım ki daha sıhhatli bir değerlendirme yapılabilsin. İstihdamla ilgili gelişmeler Türkiye'de herkesin beklediğinden çok daha hızlı ve olumlu gelişiyor. Bu da genel güven ortamıyla çok çok ilgili. Türkiye'de güven ortamı geliştikçe, halkımız iş dünyamız geleceğe daha güvenle baktıkça bu işler olacak. Kaldı ki tüketici ve üretici güven endeksleri krizden önceki duruma dönmüş durumda. hatta üretici güven endeksi son 4 yılın en yüksek seviyesinde. Sanayicimiz geleceğe güvenle bakıyor. İş dünyamız geleceğe güvenle bakıyor. Bu bizim ileriye doğru en önemli dayanak noktamız"

  Babacan Ulusal İstihdam Projesi'yle ilgili ham çalışmalarla ilgili bilgi vermenin doğru olmayacağını ifade ederek, "Çalışalım, iş dünyasıyla da istişaremizi yapalım. Kararlarımızı aldıktan sonra genel bir açıklama yapacağız. daha orta ve uzun vadeli bir bakış açısı olacak bu. Ama kısa vadede de atılacak adımlar olabilir" dedi.

  "SOMUT ÖNER DUYMADIK"

  "Kılıçdaroğlu merdivenaltı atölyelere değindi. CHP Genel başkanı işsizlikle ilgili bazı görüşlerini açıkladı. Bu konuda neler diyeceksiniz" sorusuna Babacan, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin temel politikalarıyla ilgili ne değişiklikler yapacağını görmemiz gerekecek tabi. Eski politikalar aynen devam edecekse tabi fazla bir şey beklememek lazım. Ama sosyal demokratlığın evrensel tanımlarına uygun yeni politikalar görebilirsek Türkiye olarak iyi bir gelişme olur. Ama çok eski bir parti. Bazı şeyleri değiştirmek kolay değil. Göreceğiz izleyeceğiz" diye cevap verdi.

  "Kılıçdaroğlu'nun önerileri gerçekçi mi? " şeklindeki soruya ise Babacan, "Şu ana kadar somut fazla bir öneri duymadık. Onu zaman gösterecek" yanıtını verdi. Babacan, konferansın ardından başka bir programa katılmak üzere Ankara'ya gitti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı