Gündem Haberleri

  Babacan yarın Ortadoğu gezisine çıkıyor

  ANKA
  05.10.2007 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan ABD ve KKTC ziyaretlerinin ardından beş günlük bir Ortadoğu gezisine çıkıyor. Babacan yarın başlayacak Ortadoğu gezisi kapsamında sırasıyla Suriye, İsrail, Filistin ve Ürdün’ü ziyaret edecek.

  Ortadoğu, Irak ve İran konularının ele alınacağı gezinin Suriye ve İsrail durakları sırasında yapılacak görüşmelerde İsrail uçaklarının Suriye’yi hedef alan operasyonu ve Türk topraklarına düşürülen yakıt tankerler meselesi üzerinde durulması bekleniyor.

  Ali Babacan, yarın beş günlük bir Ortadoğu gezisine çıkıyor. Ortadoğu gezisi kapsamında sırasıyla Suriye, İsrail, Filistin ve Ürdün’ü ziyaret edecek olan Babacan, ziyaret edecek ülkelerde en üst düzeyde kabul edilecek.

  ESAD, PERES VE KRAL ABDULLAH TARAFINDAN KABUL EDİLECEK

  İkili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alınacağı gezi sırasında Babacan, gezinin ilk durağı olan Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad tarafından kabul edilecek ve Dışişleri Bakanı Valid Muallim ile görüşmelerde bulunacak.

  İsrail’de Cumhurbaşkanı Simon Peres ve Başbakan Ehud Olmert tarafından kabul edilmesi öngörülen Babacan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile biraraya gelecek.

  Ali Babacan, Filistin’de Ulusal Yönetim Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakanı Selam Fayyad tarafından kabul edilecek ve ve Dışişleri Bakan Vekili Riyad El Malki ile görüşmeler yapacak.

  Gezinin son duracağı Ürdün’de Kral Abdullah ve Başbakan Marouf Bakhit tarafından kabul edilecek Babacan, Dışişleri Bakanı Abdelelah El-Hatip ile araya gelecek.

  İSRAİL UÇAKLARI SORUNU

  Ortadoğu sorunu başta olmak üzere, Irak ve İran gibi bölgesel sorunlar üzerinde durulacağı gezi sırasında İsrail ve Suriye’de yapılacak görüşmelerde İsrail savaş uçaklarının geçen ay Suriye’ye karşı düzenledikleri operasyon ve bunun sırasında Türk topraklarına düşürülen yakıt tankerleri meselesinin, önemli bir gündem maddesini oluşturması bekleniyor.

  Söz konusu operasyon sırasında İsrail uçaklarının Türk topraklarına yakıt tankerlerini düşürdükleri ortaya çıktıktan sonra Türkiye, İsrail’den “izah” istemişti. İsrail hükümeti ise, konuyu araştırarak en kısa zamanda yanıt vereceğini söylediği açıklanmıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı