Gündem Haberleri

  Babacan Yapı da Fikirtepe’de

  Hürriyet Haber
  13.01.2012 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Son dönemde hızlanan kentsel dönüşüm planlamalarına Babacan Yapı da dahil oldu. Fikirtepe’de 8 Ocak Pazar günü düzenlediği yemekte bölge halkıyla görüşen Babacan Yapı yöneticileri, 24 bin metrekarelik alan üzerindeki çalışma için prensipte yüzde 95 anlaştı.
  Fikirtepeliler’in isteklerini dile getirdiği yemekte Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan; “Bugün halen yeni yapılaşmaya açık yerlerde 300-500 metrekare gibi arsalara imar veriliyor. Berberlik bile yapmak için kalfalık belgesinin arandığı ülkemizde inşaat yapmak için hiç bir belge sorulmamaktadır. Oysa, Kentsel dönüşüm olarak pilot bölge Kadıköy Fikirtepe’de başlatılan ve yapılaşma yapılacak arsalarda parsellerin birleşmesi ile imar emsal durumunun artması bu işin en doğru yoludur. Yani küçük parseller yerine büyük metrekarelerde imar parselleri planlayıp emsal artırımı yapılmalıdır. Böylece küçük yapılaşmalar yerine daha düzenli uydu kentler ve bu işin uzmanı inşaat firmalarınca yapılması sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

  1500 konut olacak
  Toplam 24 bin metrekarelik alanı kapsayan bir parseldeki konutların Babacan Yapı aracılığıyla yıkılıp yeni, güvenli, açık ve kapalı yüzme havuzları, açık ve kapalı spor üniteleri ile yapay göletler gibi spor ve sosyal yaşam alanlarının yer alacağı lüks ve sağlam konutların yapılması planlanıyor. Proje kapsamında bölgeye 1.500’ün üzerinde konut yapılması planlanıyor.
  Kentsel dönüşümde tüm alanların faal şekilde olması gerektiğine dikkat çeken Babacan; “Nasıl daha fazla kazanırım şeklinde işi rekabete dönüştürüp çıkmaza girmiş durumda olanlar nitelikli konut üretecek firmaların talep edilen oranlar ile girmesine engel olmuştur. Burada her şey devletten beklenmemeli, vatandaşın da bir miktar kanaatkar olması gerekmektedir. Ayrıca kentsel dönüşüme sadece bölgede bulunan eski ve dayanıksız yapının yıkılıp yapılması olarak bakılmayıp o bölgenin tamamının ihtiyacına çözüm getirilmelidir. Burada şehir planlamacılarına büyük işler düşmektedir. Dönüşüm bölgesinin yolları, parkları, okulları ve hastaneleri gibi ihtiyaçları ile genel bir çözüm üretilmelidir. Çarpık ve plansız yapılaşmış bu bölgelere nefes aldırılmalıdır” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı