Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Babacan: “Türkiye Kuzey Irak'a girmeyeceğim taahhüdü vermedi"

  ANKA
  02 Temmuz 2007 - 14:39Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 14:39

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AKP’nin Kuzey Irak’a girmeme koşulu ile ABD ile 1 milyar dolarlık gizli anlaşma imzalandığı yönündeki iddialarının doğru olmadığını belirten Devlet Bakanı Ali Babacan, Kuzey Irak’a girilmemesi yönünde hiçbir taahhüt verilmediğini söyledi.

  Bakan Babacan, “Makroekonomik Gelişmeler ve Yapısal Reformları” değerlendirdiği basın toplantısında siyasi gelişmeleri ilişkin soruları da yanıtladı. CHP Genel Başkanı Baykal’ın iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Babacan, “Sanki yeni define bulmuş gibi. Zamanında ABD ile yapılan sonra karşılıklı nota teatisi ile iptal edilmiş bir anlaşmayı gündeme getiriyorlar” diye konuştu.

  “BAYKAL DOĞRUYU SÖYMELİYOR”

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın doğruyu söylemediğini ifade eden Babacan, “Bu, ‘seçimin gürültülü ortamında, bulanık ortamında istifade edip de kafa karıştırabilir miyiz? Buradan nemalanabilir miyiz?’ çabalarının sonucudur. Sayın Baykal doğruyu söylemiyor. Türkiye hiçbir zaman hiçbir şekilde Kuzey Irak’la ilgili ‘Ben buraya girmeyeceğim taahhüdünü’ asla vermemiştir” değerlendirmesini yaptı.

  YENİ BİR ANAYASA KAÇINILMAZ


  Bakan Babacan, “25 yıllık Anayasa 3 Cumhurbaşkanı seçtiyse, dördüncüyü seçemiyorsa, gerekçeli kararda tarihe geçecek unsurlar varsa, Türkiye’nin öngörülerini sıkıntıya sokan bir durum var. YÖK kendisini iş dünyasından tecrit edip karar veremez” diye konuştu.

  Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine gittikçe yaklaştığını kaydeden Bakan Babacan, “Demokrasinin üçüncü sınıf değil, birinci sınıf işleyen demokrasi olmalı. Hukukun üstünlüğü ilkeleri, yeni bir Anayasa. Bütün bunlar ülkenin geleceği için önemli. Son 2-3 ayda yaşananlar bunların sonuçlarını gösterdi. Siyasi kriterlerle ilgili uygulamada birleşmeli. ‘Yasayı yaptık uygulamasından bize ne’ diyemeyiz” açıklamasını yaptı. Son aylarda yaşananlar bunların sonuçlarını gösterdi. Siyasi kriterlerle ilgili uygulamada birleşmeli. ‘Yasayı yaptık uygulamasından bize ne’ diyemeyiz” diye konuştu

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı